| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy posagowe dla dzieci niepowiązane z funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.Podatek od darowizny

Pewne zagrożenia wiążą się z polisami na gruncie podatku od spadków i darowizn.


– Ubezpieczenia posagowe nie powinny zasadniczo podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ewentualne uznanie polisy posagowej za nieodpłatne świadczenie na rzecz dziecka w ramach darowizny musiałoby być uzależnione od tego, jak skonstruowana została sama umowa. Między innymi od tego, czy dziecko w ramach umowy otrzymuje jakiś benefit, np. w postaci dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej – analizuje Marek Gadacz.


– Wówczas istnieje minimalne ryzyko podciągnięcia takiej polisy pod ustawę o podatku od spadków i darowizn – dodaje.


Podkreśla jednak, że nie słyszał o tym, by organy podatkowe żądały w takiej sytuacji podatku. Nie oznacza to jednak, że można to całkowicie wykluczyć.


Pewne niebezpieczeństwo dostrzega też drugi ekspert. Co prawda w przypadku finansowania składek w kręgu najbliższej rodziny, gdzie istnieje obowiązek alimentacyjny, trudno mówić o darowiźnie – twierdzi Robert Krasnodębski.


– W przypadku rodziców wartość opłacanych składek uznałbym za obowiązek alimentacyjny w ramach utrzymania i zapewnienia przyszłości dziecku – wyjaśnia.


Jeżeli jednak nie ma go, to wówczas istnieje niebezpieczeństwo potraktowania składki jako darowizny – zauważa mecenas Krasnodębski.


Gdyby organy podatkowe przyjęły taką interpretację. to konsekwencją tego na gruncie podatku od spadków i darowizn byłaby konieczność kontrolowania, czy nie został przekroczony limit zwolnienia darowizny pieniężnej, zwłaszcza że zwykłe oszczędzanie pieniędzy przez rodzica i darowanie ich dziecku bezsprzecznie zostanie zakwalifikowane jako darowizna.


W przypadku darowizny podatek trzeba zapłacić po przekroczeniu kwot wolnych od podatku. Obecnie, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, czyli małżonek, zstępni (dzieci wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.) pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie – podatek zapłacimy dopiero po przekroczeniu 9637 zł. Jeżeli nabywcą jest osoba z II grupy podatkowej (zalicza się do nich wstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych), opodatkowaniu podlega wartość powyżej 7276 zł. W przypadku innych osób należących do III grupy podatkowej próg opodatkowania został ustalony na 4902 zł.


Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.Aleksandra Tarka, Marcin Jaworski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »