| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Projekty są gotowe, ale kosztowne

Projekty są gotowe, ale kosztowne

Posłowie wyprzedzili rząd i przygotowali własne projekty ustaw podatkowych. Dotyczą PIT i ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rząd nie zgodzi się jednak na przyjęcie kosztownych pomysłów posłów. Zapowiada, że pod koniec marca przedstawi własne propozycje zmian w podatkach.


Podatek od spadków

Z kolei Platforma Obywatelska złożyła do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z zamierzeniami PO zwolnione z podatku miałyby być m.in. spadki i darowizny otrzymane przez osoby zaliczone do pierwszej grupy podatkowej (np. małżonka). Projekt przewiduje także podwyższenie progów podatkowych przewidzianych dla II grupy podatkowej i III grupy podatkowej. Wyniosłyby one odpowiednio 15 tys. zł (zamiast obecnych 10 278 zł) oraz 22 tys. zł (zamiast dzisiejszych 20 556 zł). Podwyższeniu miałyby także ulec kwoty wolne od podatku. Dla osób w II grupie podatkowej kwota wolna wynosić będzie 10 tys. zł (dziś 7276 zł), a dla osób w III grupie 7 tys. zł zamiast 4902 zł.
Zdaniem poseł Masłowskiej, rozwiązania PO zasługują na poparcie, ale nie jest to oficjalne stanowisko klubu.
– Likwidacja podatku od spadków i darowizn dla podatników pierwszej grupy pozwoliłaby uregulować stan prawny wielu nieruchomości, co przełożyłoby się na pobudzenie obrotu nieruchomościami – ocenia poseł Masłowska.
Jednak Janusz Maksymiuk z Samobrony niechętnie wypowiada się o projektach podatkowych politycznych konkurentów. Mówi, że partia ma własny program kompleksowej reformy ustaw podatkowych.

Partie sobie, rząd sobie

Izabella Laskowska, p.o. dyrektora Biura Komunikacji Społecznej, nie chciała wczoraj komentować poselskich projektów ustaw.
– Zgodnie z zapowiedziami, rządowe propozycje zmian w podatkach zostaną przedstawione pod koniec marca – usłyszeliśmy.
Od kilku miesięcy rząd pracuje nad zmianami w podatkach. Początkowo miały trafić do Sejmu na początku marca. Przewidywane jest ponad 1000 zmian: w PIT, CIT, VAT, Ordynacji podatkowej, podatkach od spadków i darowizn, ustawach: o akcyzie, opłacie skarbowej i podatku zryczałtowanym.

marcin.musial@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »