| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od umorzonego czynszu jest podatek

Od umorzonego czynszu jest podatek

O nieludzkich przepisach podatkowych i bezduszności fiskusa zaalarmowali samorządowcy z Choszczna. W 2004 roku podjęto tam uchwałę określającą zasady i tryb umarzania należności jednostek organizacyjnych gminy. Na jej podstawie umorzono zaległe czynsze mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.


POSTULUJEMY
W ustawie o PIT należałoby wprowadzić zmianę, która wyłączałaby z przychodów podlegających opodatkowaniu wartość czynszów, które gminy umarzają najuboższym mieszkańcom. Można by też wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku w takich sytuacjach.

Jest dochód, nie ma pomocy

Dla części zadłużonych najemców umorzenie czynszu może się okazać prawdziwie niedźwiedzią przysługą. Skoro uzyskali przychód ich zamożność znacznie wzrosła. Nie dość, że będą musieli zapłacić podatek, mogą także stracić prawo do pomocy socjalnej.
Tomasz Sowiński, kierownik działu dodatków mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, mówi, że ustawa o dodatkach mieszkaniowych zawiera definicję dochodów, które bierze się pod uwagę przy przyznaniu dodatku mieszkaniowego, ale nie wyjaśnia ona, czy umorzone czynsze należy uznać za dochód czy nie. Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o dodatkach mieszkaniowych, za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
– Wątpliwości pozostają. Ja jednak byłbym skłonny uznać, że umorzonego czynszu nie należy wliczać do dochodu – mówi Tomasz Sowiński.
Co można zrobić? Zmienić ustawę o PIT? Resort finansów twierdzi, że wprowadzenie w przepisach podatkowych zwolnienia z podatku umorzonych czynszów mogłoby zachęcić do niewywiązywania się najemców z ich obowiązków i byłoby niesprawiedliwe wobec tych, którzy kosztem ogromnych wyrzeczeń starają się regulować należności. Minister przypomina jednak, że w przypadku złej sytuacji materialnej podatnika może on zwrócić się do fiskusa z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »