| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zachętę do inwestowania. Zaproponowało więc tzw. małym podatnikom nową metodę amortyzacji uproszczonej.

Zasady amortyzacji, które wprowadzają znowelizowane przepisy, polegają na możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych dokonywanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych, od nabytych środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, przy podstawowym warunku, iż łącznie wysokość tych odpisów (niezależnie od ilości nabytych środków trwałych) w roku podatkowym nie przekroczy równowartości kwoty 50 000 euro.
Nowe zasady amortyzacji wykluczą natomiast możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30 proc. tej wartości.

Samochód osobowy

W związku z regulacjami dotyczącymi amortyzacji należy zauważyć, że Ministerstwo Finansów proponuje nową definicję samochodu osobowego. Według obecnych uregulowań samochód osobowy to ten, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Resort finansów zamierza usunąć tę regulację (art. 23 ustęp 3a), a w zamian dodać w art. 5a pkt 19. Zmiana wprowadzać będzie definicję, która jest taka sama jak ta, którą zawiera (art. 86 ust. 3) ustawa z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 53, poz. 523 z późn. zm.).

JAKIE ZMIANY PROPONUJE MINISTERSTWO
Najważniejsze zmiany dotyczące amortyzacji:
• otrzymujący wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części:
– będą ustalali wartość otrzymanego majątku w wartości początkowej ustalonej w księgach zbywcy,
– będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych uwzględniające metody amortyzacji i wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych zbywcy,
• nabyte budynki niemieszkalne o okresie amortyzacji 40 lat będzie trzeba amortyzować, uwzględniając dotychczasowy okres, w jakim był amortyzowany przez zbywcę, ale nie krócej niż 10 lat,
• mali podatnicy będą mogli dokonać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, przy podstawowym warunku, iż łącznie wysokość tych odpisów (niezależnie od ilości nabytych środków trwałych) w roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości kwoty 50 000 euro.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK