REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Technologia w podatkach – nowoczesna analityka danych w KAS

Technologia w podatkach – nowoczesna analityka danych w KAS
Technologia w podatkach – nowoczesna analityka danych w KAS

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj rozumiemy, że nie ma możliwości, aby Krajowa Administracja Skarbowa nie rozwijała się w obszarze nowych technologii i w dalszym ciągu skutecznie zapewniała stabilność finansów publicznych. Od kontaktu z podatnikami po weryfikację poprawności realizowania obowiązków podatkowych w KAS nacisk kładziony jest na innowacje i pogłębioną, opartą o metody naukowe analizę. Dzięki temu możliwe jest coraz bardziej efektywne uszczelnianie systemu podatkowego, ale co równie ważne ograniczenie opresyjność administracji skarbowej wobec uczciwych podatników.

Dynamiczny rozwój nowych technologii, globalizacja i powszechny dostęp do Internetu wpływają na każdy aspekt życia ludzkiego. Zmieniają się formy w jakich komunikujemy się z innymi, robimy zakupy i płacimy, czy nawet zarabiamy pieniądze. Nie ma prawdopodobnie żadnej sfery życia ludzkiego, na którą nowoczesność nie odcisnęłaby piętna. Ze względu na to, że zmienia się sposób naszego funkcjonowania ciągłym modyfikacjom poddawać musi się także administracja, która „obsługuje” społeczeństwo w wielu aspektach codzienności. Szczególne wyzwanie w tym kontekście stoi przed administracją skarbową, która odgrywa niebagatelną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu państwa.

Autopromocja

Rozwój technologii blockchain, popularność kryptowalut, e-commerce, sharing economy, ale nawet takie kwestie jak otwarcie granic wewnątrz strefy Schengen czy swobodny przepływ towarów, usług i kapitałów w ramach UE sprawiają, że skuteczna realizacja zadań postawionych przed Krajową Administracją Skarbową wymaga wykorzystywania innowacyjnych, opartych na wiedzy i przede wszystkim skutecznych narzędzi i metod służących obsłudze podatników, wspomagających pobór danin publicznych a także zapobiegających przestępczości w obszarach kluczowych dla funkcjonowania państwa.

Konsolidacja i nowoczesna analityka w skarbówce

W marcu 2017 r. roku powstała Krajowa Administracja Skarbowa. Głównym motywem zmiany funkcjonowania struktury administracji skarbowej było zapewnienie stabilności finansów publicznych poprzez zwiększenie efektywności poboru podatków a więc tzw. uszczelnianie systemu podatkowego. Moment konsolidacji 3 różnych organizacji w jedną był odpowiedni, aby położyć większy nacisk na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą na sprawną realizację zadań w rzeczywistości stechnologizowanej.

Poza szeroko przedstawianymi już przez Ministerstwo Finansów narzędziami jak JPK_VAT czy STIR do właściwego typowania podmiotów objętych monitoringiem organy Krajowej Administracji Skarbowej wykorzystują stworzony na jej potrzeby Silnik Analiz. Narzędzie powstało w oparciu o innowacyjne metody analityczne takie jak modelowanie statystyczno-ekonometryczne i machine learning, przetwarzanie Big Data. W mechanizmie wykorzystywane są także relacyjne i grafowe bazy.

Jednoczesne wykorzystywanie dostępnych zasobów bazodanowych zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych umożliwia administracji skarbowej kompleksową analizę danych podatkowych zarówno od strony podmiotów jak również zachodzących pomiędzy nimi interakcji. Analizie poddawane są równocześnie dane stricte podatkowe jak również informacje o powiązaniach osobowych, kapitałowych, transakcyjnych oraz charakterystyczne cechy behawioralne podmiotów. Zastosowane metody i narzędzia pozwalają na szybką i skuteczną identyfikację nowopowstających obszarów ryzyka. Dodatkowo używane technologie dają możliwość tworzenia przyjaznego dla analityków i wydajnego środowiska pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Innowacje w drodze

Krajowa Administracja Skarbowa wciąż rozwija narzędzia wspomagające proces uszczelniania systemu podatkowego w oparciu o technologie i o naukowe metody pracy. Kolejnym projektem wykorzystującym zaawansowane techniki analizy danych będzie mechanizm wspierający przeciwdziałanie zatorom płatniczym w obrocie gospodarczym. Opracowywany proces analityczny ukierunkowany będzie na rozpoznawanie podmiotowego prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień w realizacji świadczeń pieniężnych.

Nowoczesne techniki analityczne wykorzystywane są również w narzędziach wspierających lokalne procesy zarządzania ryzykiem w obszarze zwrotów i kwot do przeniesienia lub badania wybranych gałęzi gospodarki ze szczególnym uwzględnieniem wpływu kondycji branży na wpływy z należności z podatku VAT. Narzędzie to poza wykazywaniem dynamiki w poszczególnych gałęziach gospodarki pozwala zidentyfikować również kluczowe podmioty, których działania determinują branże i mają istotny wpływ na dochody z podatku VAT.

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Współpraca KAS i ośrodków naukowych

Departament Analiz MF aktywnie rozwija współpracę z ośrodkami akademickimi. Efektem współdziałania z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu jest uzyskany przez uczelnię certyfikat European Master in Official Statistics (EMOS). Od roku akademickiego 2019/2020, pod patronatem Eurostatu i przy współudziale Departamentu Analiz, Uniwersytet rozpoczyna unikatową ścieżkę kształcenia - Statystyka Publiczna - na kierunku Analityka Gospodarcza. Przyszli absolwenci będą stanowili potencjalną, wysoko wykwalifikowaną kadrę administracji skarbowej.

W ramach współpracy z ośrodkami naukowymi w wydziałach Departamentu Analiz prowadzone są staże dla studentów m.in. Politechniki Wrocławskiej, trwają również przygotowania do rozpoczęcia stałej współpracy badawczo-rozwojowej mającej na celu ciągłe doskonalenie stosowanych w KAS metod i modeli analitycznych. Efekty wspólnych prac będą zaimplementowane w narzędziach informatycznych używanych w procesach typowania podmiotów do wszelkich czynności o charakterze weryfikacyjnym.

Departament Analiz Ministerstwa Finansów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA