| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak uniknąć niepotrzebnych podatków

Jak uniknąć niepotrzebnych podatków

Sprzedaż przedsiębiorstwa nie jest opodatkowana VAT. Podlega natomiast podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Korzystne może być jednak przekazanie przedsiębiorstwa bankowego aportem.

WAŻNE
Czynność wniesienia aportem podlega zwolnieniu od VAT. W związku z powyższym, transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Sprzedaż bez VAT
Sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlega podatkowi od towarów i usług jako czynność wyłączona przedmiotowo z opodatkowania. Niemniej jednak, zgodnie z zasadą, że co nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług, może podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, taka transakcja będzie tym podatkiem objęta. W tym zakresie mogą pojawić się problemy, gdyż nie ma jasności, co w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa będzie stanowiło podstawę opodatkowania i jaka jest stawka podatku od tej czynności.
Wyrażane są dwa poglądy na ten temat. Zgodnie z pierwszym, podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa przedsiębiorstwa, która co do zasady, uwzględniać będzie zobowiązania takiego przedsiębiorstwa i tym samym stawka podatku wyniesie 2 proc. Według drugiego stanowiska, sprzedaż przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości będącej sumą opłat od poszczególnych rzeczy i praw majątkowych składających się na przedsiębiorstwo (według odpowiednich stawek). Co więcej, również „wygenerowana” w momencie sprzedaży wartość firmy miałaby podlegać opodatkowaniu.

Aport przedsiębiorstwa
Z praktycznego punktu widzenia, wniesienie aportem przedsiębiorstwa bankowego daje ekonomiczny efekt zbliżony do sprzedaży. Rozwiązanie to może okazać się jednak bardziej korzystne podatkowo, choć z prawnego punktu widzenia wydaje się być bardziej skomplikowane.
Jednakże podstawową korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest fakt, że bank wnoszący przedsiębiorstwo nie uzyskuje dochodu podatkowego w związku z otrzymaniem akcji. Biorąc pod uwagę art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość uzyskanych w taki sposób akcji nie stanowi przychodu podatkowego.
Z kolei w przypadku oddziału, środki trwałe otrzymane w ramach wkładu niepieniężnego będą podlegać amortyzacji dla celów podatkowych. Zgodnie z art. 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w tym celu oddział będzie mógł indywidualnie ustalić stawki amortyzacji. Pewnym problemem może być natomiast ustalenie wartości początkowej nabytych środków trwałych.
Kolejną korzyścią związaną z takim sposobem przekształcenia formy działalności jest brak konieczności sporządzania dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych stosowanych w transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, co może być konieczne w przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa.

Leszek Tokarski
Autor jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym Zespołem Instytucji Finansowych Deloitte.
Aneta Saramak
Autorka jest doradcą podatkowym, menedżerem w Zespole Instytucji Finansowych Deloitte.


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »