| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

PRZYKŁAD
Spółka „Krab” wzięła na podstawie umowy leasingu finansowego, zawartej na 66 miesięcy, obrabiarkę do metalu (grupa 4 KŚT). Zakładając, że spółka amortyzowałaby tę maszynę według metody liniowej, miałaby tu zastosowanie roczna stawka amortyzacyjna, wynikająca z wykazu stawek amortyzacyjnych, w wysokości 14%. To z kolei oznaczałoby, że przez okres trwania leasingu spółka nie dokonałaby całkowitej amortyzacji przedmiotu leasingu, co w ujęciu podatkowym byłoby niewątpliwie dla niej niekorzystne. Spółka powinna zatem w takim przypadku skorzystać z powyższej zasady, ustalając w konsekwencji stawkę amortyzacyjną w proporcji do okresu trwania leasingu. Tak ustalona stawka roczna wyniosłaby w omawianym przykładzie 18,18%. Amortyzując obrabiarkę według tej stawki, spółka dokonałaby jej całkowitego zamortyzowania w ciągu trwania umowy, tj. 66 miesięcy.
W razie przedłużenia okresu obowiązywania umowy leasingu finansowego korzystający może obniżyć stawki amortyzacyjne proporcjonalnie do okresu przedłużenia okresu obowiązywania umowy. Zasada ta nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem leasingu są środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, których okres amortyzacji jest krótszy niż (podstawowy) okres obowiązywania umowy. Obniżone stawki stosuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zmieniono (przedłużono) umowę.
Jeżeli zatem w 60 miesiącu dokonano by przedłużenia okresu trwania umowy – z 66 na 72 miesiące, wówczas niezamortyzowana kwota podlegałaby w okresie od 61 do 72 miesiąca amortyzacji według stawki rocznej w wysokości 9,1%. W ciągu 60 miesięcy spółka, stosując stawkę 18,18%, zamortyzowałaby leasingowaną obrabiarkę w 90,9% (18,18 x 5 lat), a skoro obrabiarka ta miałaby być amortyzowana jeszcze przez rok (od 61 do 72 miesiąca), to stawkę roczną należałoby ustalić w wysokości różnicy pomiędzy 100% a 90,9%, czyli w wysokości 9,1%.
Pamiętajmy, że w sytuacji niewłaściwego zaklasyfikowania umowy leasingu do danej kategorii leasingu (operacyjnego lub finansowego) lub braku ewidencji środków trwałych (art. 22n ust. 6 u.p.d.o.f.) dokonywane przez nas, jako korzystającego, odpisy amortyzacyjne nie będą stanowić naszego kosztu uzyskania przychodu. Uwaga ta ma zastosowanie również do finansującego, dokonującego amortyzacji przedmiotu leasingu w ramach leasingu operacyjnego.
Sprzedaż przedmiotu leasingu korzystającemu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK