| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Leasingiem w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym może być zatem zarówno leasing w rozumieniu kodeksowym, pod warunkiem jednak, że jego przedmiotem będzie rzecz spełniająca definicję podlegającego amortyzacji środka trwałego w rozumieniu ustaw o podatku dochodowym (pojęcie leasingu w rozumieniu ww. ustaw podatkowych nie obejmuje leasingu rzeczy, które nie podlegają amortyzacji ze względu na krótszy niż rok przewidywany okres ich używania), jak i wszelkie inne umowy – nazwane, w szczególności umowy najmu i dzierżawy, oraz nienazwane, których przedmiotem będą podlegające amortyzacji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, a także grunty oddane do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawach podatkowych.
ZAPAMIĘTAJ
Przedmiotem leasingu nie mogą być m.in.: prawo wieczystego użytkowania gruntu, dzieła sztuki, eksponaty muzealne oraz inne rzeczy lub prawa niepodlegające amortyzacji.
Z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; dalej ustawa o VAT) nie zawiera ona własnej definicji leasingu lecz, określając zasady i skutki opodatkowania transakcji leasingowych, posiłkuje się definicją określoną w ustawach o podatku dochodowym.
Podatek dochodowy
Ustawy o podatku dochodowym rozróżniają dwie kategorie leasingu. W praktyce obrotu gospodarczego, jak również w doktrynie i literaturze podatkowej kategorie te określane są jako leasing operacyjny i leasing finansowy (kapitałowy). Podział na te kategorie uzależniony jest od długości okresu leasingu, wysokości sumy opłat leasingowych oraz istnienia w umowie zapisu, że odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu dokonuje korzystający. Musimy pamiętać, że przyporządkowanie danej umowy do jednej z powyższych kategorii będzie wpływać nie tylko na skutki podatkowe rozliczania opłat leasingowych w trakcie trwania okresu tej umowy, ale również na konsekwencje podatkowe przeznaczenia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.
Leasing operacyjny
Określona w art. 23a pkt 1 u.p.d.o.f. oraz art. 17a pkt 1 u.p.d.o.p. umowa leasingu stanowić będzie umowę leasingu operacyjnego, jeżeli spełniać będzie następujące warunki:
• będzie zawarta na czas oznaczony, przy czym okres umowy nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji w przypadku podlegających amortyzacji rzeczy ruchomych i wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku podlegających amortyzacji nieruchomości okres ten nie może być krótszy niż 10 lat, oraz

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kosior

Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »