| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

W świetle przepisów u.p.d.o.f. i u.p.d.o.p. za samochód osobowy, którego użytkowanie wiązać się będzie ze specyficznymi, odmiennymi od ogólnych, regułami opodatkowania, rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kilogramów. Chociaż interpretacja tej definicji może wzbudzać wątpliwości, przyjąć należy, że oba powyższe warunki muszą być spełnione równocześnie, aby uznać dany samochód za osobowy.
Przepisy VAT natomiast wprowadzają odmienne od ogólnych, wyłącznie jednak w sferze dotyczącej kwestii odliczania podatku naliczonego, zasady opodatkowania w stosunku do samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż ładowność określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,
n – oznacza liczbę miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy.
PRZYKŁAD
Bierzemy w leasing operacyjny pięcioosobowy samochód osobowy. Zgodnie ze świadectwem homologacji, dopuszczalna (faktyczna) ładowność tego samochodu wynosi 690 kg. Natomiast dopuszczalna ładowność tego samochodu, obliczona według wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, wynosi: DŁ = 357 kg + 5 x 68 = 697 kg. Ponieważ faktyczna ładowność samochodu (690 kg) jest niższa od obliczonej według powyższego wzoru (697 kg), zastosowanie znajdą szczególne zasady odliczania podatku naliczonego z tytułu leasingu takiego samochodu.
CO NA TO PRAKTYKA?
Jak określa się ładowność samochodu
W świetle art. 86 ust. 5 ustawy o VAT dopuszczalna (faktyczna) ładowność samochodu oraz liczba miejsc w samochodzie określana jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania takiego świadectwa, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Samochody, które w ww. dokumentach nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się za samochody osobowe.
Leasing samochodów osobowych a podatek dochodowy
W leasingu operacyjnym samochodów osobowych podstawowy okres leasingu, ustalony w umowie, powinien być nie krótszy niż 2 lata. Wynika to z tego, że:
• podstawowy okres umowy w leasingu operacyjnym musi wynosić co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,
• stawka amortyzacyjna właściwa dla samochodów, wykazana w wykazie stawek amortyzacyjnych, wynosi 20%.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK