| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Opodatkowanie leasingu

Opodatkowanie leasingu

Leasing jest obecnie najbardziej powszechną i najszybciej rozwijającą się formą finansowania działalności inwestycyjnej firm. Umożliwia nam korzystanie, za odpowiednim wynagrodzeniem i w określonym czasie, z dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Zasadniczo strony umowy mają swobodę w określeniu zasad i warunków leasingu. Pamiętajmy jednak, że określając i zgadzając się na warunki leasingu, powinniśmy mieć na uwadze wiele różnego rodzaju i natury kwestii. Oprócz aspektów ekonomicznych, czysto finansowych oraz bilansowych, powinniśmy być świadomi jakże odmiennych, zależnych od przyjętych warunków umownych, zasad opodatkowania leasingu, pamiętając jednocześnie o konsekwencjach podatkowych po jego zakończeniu. W efekcie przed zawarciem umowy powinniśmy odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania rzutujące na kwestie podatkowe, w tym, przede wszystkim, na pytania - kto będzie amortyzował przedmiot leasingu oraz czy po zakończeniu umowy nastąpi przeniesienie własności tego przedmiotu na leasingobiorcę.

Zawarcie umowy na krótszy czas powodowałoby, że umowa taka nie stanowiłaby umowy leasingu operacyjnego w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i w konsekwencji podlegałaby opodatkowaniu na zasadach przewidzianych dla umowy najmu i dzierżawy.
W leasingu operacyjnym korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu całość opłat leasingowych (sumę opłat leasingowych). Nie ma tu bowiem – tak samo zresztą jak w odniesieniu do leasingu finansowego, w którym to korzystający może zaliczyć bezpośrednio do kosztów część odsetkową opłat leasingowych – zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 51 u.p.d.o.p., zgodnie z którymi do kosztów uzyskania przychodu nie zalicza się kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika, w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu oraz stawki za 1 km przebiegu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wyłączenie stosowania wskazanych przepisów w odniesieniu do umów leasingu operacyjnego wynika z art. 23 ust. 3b u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 3b u.p.d.o.p. W odniesieniu natomiast do umów leasingu finansowego wynika ono z samego brzmienia art. 23 ust. 1 pkt 46 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 51 u.p.d.o.p. – zakres przedmiotowy tych przepisów dotyczy bowiem wyłącznie wydatków z tytułu używania samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych (u.p.d.o.f.) i niestanowiących składników majątku podatnika (u.p.d.o.p.).
W leasingu finansowym, użytkując samochód, jako korzystający będziemy, z jednej strony, odpisywali w koszty część odsetkową opłat leasingowych, z drugiej zaś – amortyzowali samochód, zaliczając do kosztów uzyskania przychodu, z uwzględnieniem limitu określonego w art. 23 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. i art. 16 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., dokonywane odpisy. Określone w tych przepisach ograniczenie dotyczące odpisywania w koszty uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych o wartości początkowej powyżej 20 000 euro, przeliczonej na złote według kursu średniego NBP z dnia przekazania samochodu do używania, stosuje się oczywiście również do finansującego, w sytuacji gdy to on dokonuje amortyzacji (leasing operacyjny).
PRZYKŁAD
Zakładając, że wartość początkowa samochodu wynosi 100 000 zł, kurs euro z dnia przekazania samochodu do używania – 4,6 zł, kosztem uzyskania przychodu będzie 92% wartości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK