REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców po 2020 roku

Twój e-PIT dla przedsiębiorców po 2020 roku
Twój e-PIT dla przedsiębiorców po 2020 roku

REKLAMA

REKLAMA

W Sejmie trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o PIT, który odsuwa objęcie usługą Twój e-PIT osób prowadzących działalność gospodarczą. W czwartek 9 stycznia 2020 r. podczas drugiego czytania zmian posłowie nie zgłosili poprawek do projektu i projekt został skierowany do głosowania i ustawa została przez Sejm uchwalona. MF zapewnia, że udoskonalona usługa zostanie udostępniona najszybciej jak to możliwe. Zgodnie z projektem od lutego 2020 r. w udostępnionych (w ramach usługi Twój e-PIT) podatnikom deklaracjach wskazywana będzie kwota ulgi na dzieci.

Ostatecznie Sejm uchwalił 9 stycznia 2020 r. tą nowelizację - za uchwaleniem nowelizacji głosowało 263 posłów, przeciw było 177, a 5 wstrzymało się od głosu.

Autopromocja

Chodzi o rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dotyczy on usługi Twój e-PIT, czyli udostępniania przez fiskusa wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych.

Sprawozdanie z prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad projektem przedstawił w czwartek w Sejmie Jerzy Małecki (PiS). Wyjaśnił, że komisja na środowym posiedzeniu jednogłośnie poparła zmiany.

Występujący w imieniu PiS Piotr Uściński gratulował Ministerstwu Finansów sprawnego przeprowadzenia pierwszego etapu wprowadzania usługi Twój e-PIT. Zaznaczył, że w rozliczeniach za 2018 r. skorzystało z niej 7 milionów Polaków, co - według posła - świadczy o tym, iż stała się ona powszechna i dostępna.

"Ten drugi etap oczywiście wchodzi w życie. Natomiast nieco zmienia się zakres tej usługi udostępnienia wstępnie wypełnianych zeznań podatkowych, ze względu na to, że istnieje ryzyko niedopełniania terminów oraz powstania pewnej ilości błędów" - mówił poseł. Ocenił, że propozycja nowelizacji ustawy jest więc rozsądna, a PiS rekomenduje jej uchwalenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reprezentujący KO Jarosław Urbaniak zwrócił uwagę na stwierdzenie zawarte w uzasadnieniu do projektu, zgodnie z którym projektowane rozwiązania zmieniają zakres usługi. Poseł stwierdził, że owa "zmiana zakresu usługi" to nic innego, jak wydłużenie terminu wejścia jej w życie. "Ta cała ustawa tylko i wyłącznie temu służy" - stwierdził Urbaniak. "W związku z tym, że tak naprawdę ten projekt nie zmienia nic poza tym, że dobre dla podatników rozwiązania odkłada w czasie, PO nie będzie popierała tego projektu" - zapowiedział poseł.

"To jest jakaś kompletna awaria, że mamy system, którego nie możemy dać mikroprzedsiębiorcom (...)" - mówiła w imieniu Lewicy Hanna Gill-Piątek. Jej zdaniem wszyscy posłowie powinni głosować za odrzuceniem tego projektu; przeciw będzie głosować Lewica.

Zdaniem Czesława Siekierskiego z KP PSL-Kukiz'15, w obecnej sytuacji nie ma wyjścia - trzeba zaakceptować przesunięcie terminu wejścia w życie usługi w niektórych zakresach. "Po prostu rzeczywistość jest taka, że administracja nie jest przygotowana do jej wprowadzenia" - powiedział. Według niego trzeba jednak zrobić wszystko, aby jak najszybciej zakres usług dla podatników został poszerzony, spełniając wszystkie potrzebne wymogi. Siekierski postulował też przygotowanie przez MF całościowego podejścia upraszczającego system podatkowy w Polsce.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski informował, że usługa udostępniania wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych jest cały czas udoskonalana. "Część usług dedykowana przedsiębiorcom będzie dostępna w ramach projektu e-Urząd Skarbowy, nad którym obecnie pracuje Ministerstwo Finansów. Udoskonalona usługa zostanie udostępniona najszybciej jak to możliwe" - mówił.

Dodał, że jest to o tyle istotne, iż z danych wynika, że elektronicznie rozlicza się coraz więcej podatników - zarówno przez Twój e-PIT, jak i system e-Deklaracje. W rozliczeniach za 2018 r. z pierwszego rozwiązania skorzystało ok. 7 mln podatników PIT, a z drugiego - 13 mln. To oznacza, że około 20 mln osób rozliczyło się w zeszłym roku w formie innej niż papierowa.

W środę w Sejmie Sarnowski tłumaczył, że wprowadzenie usługi Twój e-PIT - udostępniania podatnikom przez KAS wstępnie wypełnionych deklaracji podatkowych za pośrednictwem portalu podatkowego - zostało rozłożone na dwa etapy. Na początku 2019 r. udostępniono ją osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, składającym zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 oraz podatnikom uzyskującym przychody z kapitałów pieniężnych (np. przychody ze zbycia akcji), składających zeznanie podatkowe na formularzu PIT-38.

Drugi etap realizacji usługi zaplanowano na 15 lutego 2020 r. Przyjęto m.in., że wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe będzie udostępnione dla osób prowadzących działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej. Rząd zaproponował jednak modyfikację tego planu, co - jak wyjaśniał wiceminister - wiąże się z koniecznością dostosowania do zmian podatkowych wprowadzonych w trakcie 2019 r., m.in. ulgi dla młodych i nowej skali podatkowej.

Zgodnie z projektem od lutego 2020 r. w udostępnionych podatnikom deklaracjach wskazywana będzie kwota ulgi na dzieci. Usługa obejmie też zeznania PIT-28 i PIT-36, składane przez podatników nieprowadzących działalności gospodarczej. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą będą musieli poczekać.

Sarnowski zapewniał, że zmiana nie oznacza odstąpienia od udostępniania przedsiębiorcom wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, nie wiąże się też z żadnymi dodatkowymi obowiązkami dla przedsiębiorców czy osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, nie pogarsza także sytuacji tych podatników. Będą oni rozliczać się za 2019 rok tak jak dotychczas, czyli składając zeznania w formie papierowej lub elektronicznej, czyli przez system e-deklaracje. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - przebieg procesu legislacyjnego w Sejmie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

    Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

    Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

    Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

    Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

    Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

    KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

    Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

    "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

    Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

    REKLAMA