REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów o stawkach VAT w UE

Minister finansów o stawkach VAT w UE
Minister finansów o stawkach VAT w UE

REKLAMA

REKLAMA

21 stycznia 2020 r. podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli, minister finansów Tadeusz Kościński poparł priorytety przedstawione przez chorwacką prezydencję, zwłaszcza te dotyczące podatków. Minister podkreślił jednak, że konieczne jest przyspieszenie prac dot. projektów legislacyjnych w obszarze VAT, szczególnie w zakresie stawek tego podatku. Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE było opodatkowanie działalności cyfrowej.

Na spotkaniu ECOFIN – pierwszym od objęcia przez Chorwację przewodnictwa w Radzie – ministrowie finansów zapoznali się z programem prac nowej prezydencji w sprawach gospodarczych i finansowych.

Autopromocja

„Popieram cele prezydencji chorwackiej w zakresie kontynuowania działań w dziedzinie podatków bezpośrednich i pośrednich: zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania i zapobiegania oszustwom podatkowym. Oczekuję jednak przyspieszenia prac nad propozycjami w zakresie VAT, w szczególności równych możliwości stosowania przez kraje zredukowanych stawek” – powiedział minister Kościński i przypomniał, że to kwestia bardzo ważna dla Polski.

Nasz kraj od lat postuluje zapewnienie wszystkim państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych, co umożliwiłoby wsparcie polityki prorodzinnej, traktowanej priorytetowo przez polski rząd. Chodzi szczególnie o obniżenie stawek VAT na towary dla dzieci, zwłaszcza ubrania i buty dziecięce.

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

ECOFIN o Zielonym Ładzie

Rada zapoznała się z prezentacją Komisji Europejskiej (KE) nt. tzw. Zielonego Ładu. To nowy program, który ma uczynić Unię Europejską neutralną klimatycznie do 2050 r., a jednocześnie ma sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i poprawie jakości życia mieszkańców UE. Polska popiera cele przedstawione przez KE, ale podkreśla konieczność uwzględnienia uwarunkowań społeczno-gospodarczych poszczególnych państw, związanych z taką transformacją. Przejście do gospodarki neutralnej klimatycznie musi być sprawiedliwe, sprzyjać włączeniu społecznemu i nie może prowadzić do nadmiernego obciążenia państw mniej zamożnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie gospodarcze w UE

Ministrowie rozmawiali również o przedstawionym przez KE w grudniu 2019 r. pakiecie dokumentów dotyczących zarządzania gospodarczego w UE na 2020 r. To rozpoczęcie kolejnego cyklu Semestru Europejskiego, czyli procesu koordynacji polityki gospodarczej i budżetowej w UE.

Polska poparła nowe podejście do priorytetów gospodarczych i społecznych przedstawionych przez KE, w tym uznanie przez KE kompleksowego podejścia do kwestii środowiskowych i sprawiedliwego rozwiązania dla państw, których najbardziej dotyczy transformacja energetyczna. Konkluzje Rady dotyczące Rocznej Strategii Zrównoważonego Wzrostu (Annual Sustainable Growth Strategy, ASGS), Sprawozdania ostrzegawczego na temat nierównowag makroekonomicznych (Alert Mechanism Report, AMR) oraz zalecenie Rady w sprawie polityki gospodarczej strefy euro zostaną przyjęte przez Radę ECOFIN w lutym 2020 r.

Pozostałe ustalenia

Podczas spotkania ECOFIN dyskutowano także o wyzwaniach dla polityk podatkowych związanych z cyfryzacją. Ministrowie odnotowali prace prowadzone na forum OECD, dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej. Minister Kościński poinformował, że Polska popiera te prace i inicjatywy, które umożliwiają UE i państwom członkowskim koordynację podejścia do propozycji przedstawionych na forum międzynarodowym. Zwrócił uwagę, że mimo znacznego postępu nadal wiele kwestii wymaga przeanalizowania, także pod kątem zgodności rozwiązań proponowanych w ramach OECD z prawem UE.

W trakcie spotkania Eurogrupy, w którym uczestniczył wiceminister finansów Piotr Nowak, ministrowie rozmawiali o wynikach grudniowego Szczytu Euro i harmonogramie prac dotyczących dalszego wzmocnienia Unii Gospodarczej i Walutowej, planowanych do przeprowadzenia w I półroczu 2020 r.

kom/ sic/ mhr/

Ministrowie finansów o podatku cyfrowym

Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE w dniu 21 stycznia 2020 r. na posiedzeniu Rady ECOFIN, było opodatkowanie działalności cyfrowej. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracuje już nad przepisami podatkowymi, które miałyby obowiązywać globalnie.

To pierwsze posiedzenie unijnych ministrów finansów za prezydencji chorwackiej. Politycy przyjrzeli się postępom prac prowadzonych przez OECD, która przewodniczy negocjacjom w sprawie międzynarodowego opodatkowania działalności cyfrowej.

Rozmowy dotyczyły zarówno realokacji zysków przedsiębiorstw cyfrowych, jak i minimalnej stawki podatkowej dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Oficjalna strategia OECD ma zostać przedstawiona już pod koniec stycznia tego roku.

Ministrowie zgodzili się, że wspólne przepisy o podatku cyfrowym będą najbardziej korzystnym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że zapobiegną fragmentaryzacji regulacji i wprowadzaniu jednostronnych rozwiązań. Ministrowie przyznali, że zdają sobie sprawę z tego, że OECD ma niewiele czasu, bo światowy kompromis w tej sprawie ma zostać osiągnięty do końca 2020 r.

Chorwacka prezydencja zapewniła, że nadal będzie uczestniczyć w międzynarodowych spotkaniach poświęconych kwestii podatku cyfrowego. Zamierza także zorganizować poświęcone tematowi spotkania techniczne w Radzie Unii Europejskiej, żeby przygotować argumenty negocjacyjne dla OECD i przedstawić ewentualne obawy i oczekiwania państw członkowskich.

"Digitalizacja przyniosła kluczowe zmiany sposobu działania firm. To wymaga zaadaptowania przepisów, zwłaszcza podatkowych, do wymogów gospodarki cyfrowej. To światowy problem, który wymaga światowego rozwiązania. Dlatego też Unia Europejska zobowiązała się do udziału w trwających negocjacjach OECD" – powiedział podczas spotkania chorwacki minister finansów Zdravko Maric.

Unia Europejska pracuje nad dostosowaniem systemów podatkowych państw członkowskich do wymogów gospodarki cyfrowej. Chodzi o to, żeby w całej UE obowiązywały jednolite przepisy w tej sprawie i żeby działające na unijnym rynku przedsiębiorstwa wywiązywały się sprawiedliwie z płatności podatkowych.

Problem w tym, że dotychczasowe przepisy podatkowe tworzono dla firm fizycznie obecnych w danym państwie. Tymczasem dzięki pojawieniu się nowych technologii i modeli biznesowych niejedna firma cyfrowa ma użytkowników i klientów w państwach, w których nie jest fizycznie obecna. Zarabia więcej na użytkownikach z zagranicy, jednak zgodnie z przepisami, płaci podatki tam, gdzie ma zarejestrowaną siedzibę - np. w państwach, takich jak Irlandia, gdzie obowiązują niskie podatki, i gdzie dzisiaj mieści się wiele firm IT, w tym np. Apple. (PAP)

jowi/ malk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA