| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Łatwiej będzie można uniknąć podatku

Łatwiej będzie można uniknąć podatku

Od przyszłego roku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości zapłacimy 19-proc. PIT. Obowiązujące obecnie zwolnienia znikną, ale w ich miejsce będą wprowadzone nowe. Ustawodawca pozostawił luki w przepisach, które pozwolą uniknąć płacenia podatku.


Może być bez podatku

Mogłoby się wydawać, że likwidacja zwolnienia z opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze darowizny uszczelni system. Dlaczego? Podatnicy nie będą próbowali obchodzić przepisów tak, że np. najpierw darowaliby mieszkanie dziecku, które sprzedałoby je, co w konsekwencji pozwalałoby skorzystać ze zwolnienia z PIT. Od przyszłego roku w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze darowizny kosztem uzyskania przychodu będzie wartość rynkowa nieruchomości z dnia otrzymania darowizny, powiększona o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Według Marka Bytofa, doradcy podatkowego z Taxways, to rozwiązanie może wydawać się kuszące, jeśli wziąć pod uwagę zapowiedź zniesienia podatku od darowizn w pierwszej grupie podatkowej.

– Podatek od sprzedanej nieruchomości zapewne by nie wystąpił, gdyż koszt uzyskania przychodu w praktyce zrównoważyłby sam przychód. Jednak operacja przeprowadzona według takiego schematu to przedsięwzięcie wysoce ryzykowne. Darowizna dokonana w celu sprzedaży może zostać zakwalifikowana jako czynność pozorna. Jakkolwiek wiele zależy od okoliczności konkretnej sprawy, to stwierdzenie pozorności otworzy organom podatkowym drogę do uchylenia skutków podatkowych darowizny i ich wywodzenia wprost ze sprzedaży – tłumaczył Marek Bytof.

Natomiast Justyna Mirkowska, doradca podatkowy w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, wskazała, że opisane rozwiązanie rzeczywiście może – w pewnych okolicznościach – pozwolić na uniknięcie opodatkowania transakcji sprzedaży.

– Jeśli rynkowa wartość sprzedawanej nieruchomości z dnia sprzedaży nie będzie wyższa niż wartość rynkowa nieruchomości z dnia otrzymania darowizny, powiększona o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania do dnia sprzedaży, to nie powstanie dochód do opodatkowania – argumentowała nasza rozmówczyni.

PRZYKŁADY
Sprzedaż mieszkania dziś
Dziś osoba sprzedając mieszkanie, które wcześniej nabyła w drodze darowizny, nie musi zapłacić podatku dochodowego.
Sprzedaż mieszkania od 2007 roku
• Podatnik w styczniu 2007 roku otrzymał w darowiźnie mieszkanie za 100 tys. zł. Chce je sprzedać w marcu 2009 roku za 120 tys. zł. Przy sprzedaży tego mieszkania może uwzględnić koszty uzyskania przychodu, czyli wartość rynkową z dnia nabycia darowizny. Nie poniósł żadnych dodatkowych nakładów na to mieszkanie, więc innych kosztów nie uwzględni. Podatek będzie trzeba zapłacić od 20 tys. zł (120 tys. zł – 100 tys. zł) x 19 proc. = 3800 zł.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK