REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 2009 roku będą nowe standardy

REKLAMA

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania


Zmiana prawa

Przez najbliższe dwa lata nie będzie dużych zmian w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Taką decyzję podjęła Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standard Board IASB). Doktor Radosław Ignatowski, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego oraz członek Komitetu Standardów Rachunkowości, twierdzi jednak, że to tylko cisza przed burzą. Jego zdaniem od 1 stycznia 2009 r. będziemy mieli jakościowo zupełnie nową rachunkowość międzynarodową. Planowane zmiany są na tyle duże, że w wielu przypadkach mogą wpływać na wyniki finansowe firm stosujących obecnie Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej.

Nowe standardy

Zapowiadane zmiany to efekt współpracy, jaka została podjęta między IASB i amerykańską Radą Standardów Rachunkowości Finansowej. Jej skutkiem ma być realizacja programu zbieżności MSSF i standardów amerykańskich. Celem jest natomiast wypracowanie wspólnych, globalnych, powszechnie akceptowanych i stosowanych wysokiej jakości standardów rachunkowości w zakresie sprawozdawczości finansowej.
Profesor Gertruda Świderska, przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości i kierownik Katedry Rachunkowości Menedżerskiej SGH, określa nadchodzące zmiany w MSSF jako rewolucyjne. Jej zdaniem do ujednolicenia standardów międzynarodowych i amerykańskich musiało w końcu dojść. Skorzysta na tym wiele spółek, które w tej chwili muszą tworzyć sprawozdania dwa razy – oddzielnie według MSSF i oddzielnie według standardów amerykańskich. Będzie to również korzystna zmiana dla inwestorów. Mając przed sobą wiarygodny obraz firmy, łatwiej podejmą decyzje o kolejnych inwestycjach.

Oczekiwane zmiany

– Największą zaletą ma być to, że sprawozdania będą przedstawiały bardziej wiarygodny obraz firmy – twierdzi nasza rozmówczyni. Przewidziane jest m.in. włączenie do aktywów tzw. zasobów intelektualnych. Obecnie tylko niektóre wartości niematerialne i prawne muszą być ujęte w księgach rachunkowych i sprawozdaniu. Takie ujęcie nie pozostanie jednak bez wpływu na wartość majątku spółek.
– Większość składników majątku, które w gospodarce opartej na wiedzy stanowią kluczowe czynniki sukcesu, w tej chwili nie jest pokazana w bilansie – dodaje Gertruda Świderska. Stąd tak konieczne jest wprowadzenie planowanych zmian. W wielu spółkach występuje duża różnica między wartością rynkową i księgową. W spółkach tych niezbędna będzie zatem weryfikacja definicji aktywów dokonana przez IASB.
W lipcu 2006 r. został przekazany do powszechnej dyskusji materiał (Discussion Paper) obejmujący wyniki prac nad celami i cechami jakościowymi raportów finansowych. Przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w kwietniu 2001 r. założenia koncepcyjne dotyczą sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Zdaniem Gertrudy Świderskiej przygotowywane są założenia koncepcyjne raportów finansowych. Różnica jest istotna, gdyż raport finansowy obejmuje sprawozdanie finansowe oraz inne finansowe i niefinansowe informacje.

Czas na przygotowania

Wiadomo już, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Biegła rewident Anna Sirocka, partner Ernst & Young przyznaje, że Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie będzie przez dwa kolejne lata zmuszała firm do wdrażania nowych standardów rachunkowości. Będzie jednak w tym czasie nad nimi pracować i je wydawać.
– Spółki będą mogły zdecydować się na ich wcześniejsze zastosowanie – podkreśla nasza rozmówczyni.
O tym, że lata 2007 i 2008 nie będą zupełnie wolne od zmian w międzynarodowych standardach, informuje również doktor Radosław Ignatowski. Jego zdaniem w tym czasie zostaną zrealizowane te projekty, które IASB wyznaczył jako pilne i niezbędne. Będą one dotyczyły zmian w pięciu standardach: MSR 33 – Zysk przypadający na jedną akcję, MSR 32 – Instrumenty finansowe: ujawnianie i prezentacja; MSSF 2 – Płatności w formie akcji własnych, MSR 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych i MSSF 1 – Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.
Zmianie, co podkreśla z kolei Anna Sirocka, nie ulegnie również podejście Rady do interpretacji. Interpretacje takie będą się ukazywać i będą obowiązywać w niedługim po opublikowaniu czasie – dotyczą one jednak już istniejących standardów, więc nie wprowadzają zmian w sprawozdawczości, a jedynie wyjaśniają wątpliwości.
Okres do stycznia 2009 r. to czas na to, by przygotować się do wdrożenia nowych standardów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA