| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2009 roku będą nowe standardy

Od 2009 roku będą nowe standardy

Za dwa lata międzynarodowe i amerykańskie standardy będą podobne. Sprawozdania finansowe będą odzwierciedlały prawdziwą wartość spółek. Za nowe rozwiązania zapłacą podmioty zobowiązane do ich stosowania

W lipcu 2006 r. został przekazany do powszechnej dyskusji materiał (Discussion Paper) obejmujący wyniki prac nad celami i cechami jakościowymi raportów finansowych. Przyjęte przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości w kwietniu 2001 r. założenia koncepcyjne dotyczą sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych. Zdaniem Gertrudy Świderskiej przygotowywane są założenia koncepcyjne raportów finansowych. Różnica jest istotna, gdyż raport finansowy obejmuje sprawozdanie finansowe oraz inne finansowe i niefinansowe informacje.

Czas na przygotowania

Wiadomo już, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Biegła rewident Anna Sirocka, partner Ernst & Young przyznaje, że Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nie będzie przez dwa kolejne lata zmuszała firm do wdrażania nowych standardów rachunkowości. Będzie jednak w tym czasie nad nimi pracować i je wydawać.
– Spółki będą mogły zdecydować się na ich wcześniejsze zastosowanie – podkreśla nasza rozmówczyni.
O tym, że lata 2007 i 2008 nie będą zupełnie wolne od zmian w międzynarodowych standardach, informuje również doktor Radosław Ignatowski. Jego zdaniem w tym czasie zostaną zrealizowane te projekty, które IASB wyznaczył jako pilne i niezbędne. Będą one dotyczyły zmian w pięciu standardach: MSR 33 – Zysk przypadający na jedną akcję, MSR 32 – Instrumenty finansowe: ujawnianie i prezentacja; MSSF 2 – Płatności w formie akcji własnych, MSR 24 – Ujawnianie informacji na temat podmiotów powiązanych i MSSF 1 – Zastosowanie MSSF po raz pierwszy.
Zmianie, co podkreśla z kolei Anna Sirocka, nie ulegnie również podejście Rady do interpretacji. Interpretacje takie będą się ukazywać i będą obowiązywać w niedługim po opublikowaniu czasie – dotyczą one jednak już istniejących standardów, więc nie wprowadzają zmian w sprawozdawczości, a jedynie wyjaśniają wątpliwości.
Okres do stycznia 2009 r. to czas na to, by przygotować się do wdrożenia nowych standardów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 


Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK