REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-y złożyło tylko kilka procent podatników

REKLAMA

Liczba złożonych w urzędach skarbowych rocznych zeznań podatkowych za 2006 rok nie przekracza 10 proc. Większość podatników z rocznym rozliczeniem czeka do kwietnia.


Akcja rozliczeń rocznych za 2006 rok już się rozpoczęła. Mimo że pracodawcy mają czas na przekazanie swoim pracownikom informacji o dochodach i pobranych zaliczkach (PIT-11/8B) za ubiegły rok do końca lutego, postanowiliśmy sprawdzić już teraz, czy podatnicy zaczęli składać roczne PIT-y. Z informacji izb skarbowych wynika, że na razie z fiskusem rozliczyli się tylko nieliczni.


- Na Dolnym Śląsku do tej pory zeznania podatkowe złożyło od 2 do 3 proc. podatników. Przykładowo, w Urzędzie Skarbowym Wrocław Krzyki, na ponad 40 tys. obsługiwanych mieszkańców, tylko tysiąc postanowiło wcześniej rozliczyć się z fiskusem - podkreśliła Katarzyna Matysiak z Izby Skarbowej we Wrocławiu.


Dodaje, że zdaniem pracowników dolnośląskich urzędów wiele wskazuje na to, że w tym roku większość osób zdecyduje się złożyć PIT-y dopiero w kwietniu. Powód - nie ma tylu odliczeń co w ubiegłych latach, więc podatnicy nie spieszą się ze składaniem zeznań podatkowych.


W województwie podlaskim - jak wynika z danych Radosława Hancewicza z Izby Skarbowej w Białymstoku - złożono o 20 proc. mniej rocznych zeznań w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Podobne dane są m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim, świętokrzyskim i podkarpackim.


Czekają na informacje


Płatnicy na wydanie PIT pracownikom mają czas do końca lutego. W związku z tym - jak wskazała Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach - w śląskich urzędach skarbowych nie ma, poza nielicznymi przypadkami, większego zainteresowania składaniem zeznań podatkowych.


PIT 11/8B powinien trafić do pracownika oraz do właściwego urzędu skarbowego, w którym rozlicza się pracownik. Pojawia się tu pytanie, co w sytuacji, gdy pracodawca w terminie nie przekaże takiej informacji.


Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Skarbowej w Poznaniu wyjaśniła, że jeśli dokument taki nie trafi do podatnika, który zobowiązany jest jednak do rozliczenia swoich dochodów, powinien on zwrócić się pisemnie do swojego pracodawcy o przekazanie takiej informacji.


- Jeżeli pisemna prośba nie przyniesie skutku, wówczas podatnik będzie musiał rozliczyć się ze swoim urzędem skarbowym na podstawie informacji które posiada, mimo że mogą one być niekompletne - radziła nasza rozmówczyni.


Dodała, że do wypełnionego formularza podatkowego warto dołączyć informację, że nie otrzymało się PIT-11/8B od pracodawcy i że rozliczenia dokonuje się na podstawie własnych informacji. Warto również, jej zdaniem, do takiego zeznania dołączyć kserokopię pisma wysłanego wcześniej do pracodawcy z prośbą o przekazanie PIT-11/8B o wysokości osiągniętego dochodu.


Mało ulg i zeznań


Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie podkreśliła, że mniejsze zainteresowanie podatników rozliczeniem podatku za 2006 rok wynika m.in. z ograniczenia liczby ulg podatkowych, a szczególnie brakiem popularnej ulgi remontowej.


- Zainteresowanie rozliczeniem podatku zwiększy się znacznie pod koniec lutego, o czym świadczy liczba pobieranych druków zeznań oraz liczba zgłaszanych telefonicznie i osobiście pytań dotyczących opodatkowania dochodów, a także liczba przesyłanych przez płatników informacji PIT-11/8B - argumentowała nasza rozmówczyni.


Trzeba jednak podkreślić, że nie we wszystkich regionach kraju podatnicy czekają na rozliczenie z fiskusem.


- Na terenie województwa lubelskiego do 16 lutego 2007 r. do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 40 tys. zeznań. W większości od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak widać, akcja PIT ruszyła już na dobre, mimo że nie minął jeszcze termin dostarczenia informacji od płatników - podkreśliła Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.


Mimo niewielkiej liczby złożonych do tej pory deklaracji pracownicy izb skarbowych zwracają uwagę na popełniane przez podatników błędy.

- Podatnicy popełniają podobne błędy do tych z lat ubiegłych. Do najczęstszych należą: brak podpisu (szczególnie u osób, które korzystają z oprogramowań komputerowych), błędy rachunkowe oraz niewypełnianie wszystkich pozycji, wpisywanie numeru NIP płatnika w miejsce NIP podatnika - wymieniała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie.


Błędów można uniknąć


Agnieszka Dziura z Izby Skarbowej w Rzeszowie doradza podatnikom, którzy dopiero będą wypełniać swoje zeznania, aby nie śpieszyli się podczas ich wypełniania lub przepisywania.


Wszyscy nasi rozmówcy wskazali ponadto, że podatnicy coraz częściej mają problemy z prawidłowym rozliczeniem dochodów zagranicznych. Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach przypomniała, że podatnicy rozliczający się z dochodów uzyskanych za granicą powinni pamiętać, że istotne są nie tylko przepisy ustaw podatkowych, ale także umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z innymi krajami. Rozliczając się z dochodu zagranicznego, do składanego zeznania rocznego PIT-36, PIT-36L czy PIT-38 należy dołączyć nowy załącznik PIT/ZG.


23 938 623 podatników PIT było w 2005 roku


PODATNICY POPEŁNIAJĄ BŁĘDY

Najczęściej popełniane błędy w zeznaniach rocznych to:

- brak podpisów podatników,

- brak oznaczenia, czy jest to zeznanie czy korekta zeznania podatkowego,

- podawanie NIP płatnika zamiast NIP podatnika,

- niekompletne wypełnianie zeznań podatkowych,

- składanie zeznań na nieprawidłowym druku,

- niezaokrąglanie podstawy opodatkowania i/lub podatku do pełnych złotych,

- nieprawidłowe wykazywanie odliczeń od dochodu czy podatku,

- nieprawidłwowe wykazywanie kwot składek społecznych i zdrowotnych,

- błędy w kwotach odliczeń z lat ubiegłych,

- błędy rachunkowe,

- nieaktualizowanie danych podanych w NIP.


Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA