REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unia podwyższa podatek od diesla

REKLAMA

Do 2014 roku minimalna stawka akcyzy na paliwo Diesla w UE powinna wynosić 380 euro na 1 tys. litrów - postanowiła wczoraj Komisja Europejska. Ale Polska, podobnie jak kilka innych krajów, dostanie dodatkowe dwa lub trzy lata odroczenia.


Projekt ujednolicenia (w górę) akcyzy na olej napędowy od wielu miesięcy był forsowany przez węgierskiego komisarza ds. podatków Laszlo Kovacsa. Twierdził on, że występujące obecnie duże różnice w stawce akcyzy wywołują szkodliwe zakłócenia konkurencji na rynku przewoźników drogowych. A dodatkowo... szkodzą środowisku. Węgierski komisarz twierdzi bowiem, że kierowcy tirów, jadących np. z Niemiec do Hiszpanii, celowo nadkładają drogi, żeby do swoich gigantycznych zbiorników zatankować tańsze paliwo w Luksemburgu (gdzie obecna stawka akcyzy jest niższa niż w Niemczech czy we Francji).


Po dwóch nieudanych próbach we wtorek Kovacsowi wreszcie udało się postawić na swoim. Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso zadecydował o przyjęciu propozycji Węgra, mimo że protestowało przeciwko niej kilku komisarzy. M.in. komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy, który stwierdził, że harmonizacja minimalnej stawki akcyzy (a de facto jej podwyżka w wielu krajach) będzie nie tylko szkodliwa dla konkurencyjności europejskiej gospodarki, ale na dodatek jeszcze sprzeczna z celami zapisanymi w strategii lizbońskiej. Problem w tym jednak, że negatywne opinie McCreevy'ego oraz polskiej komisarz Danuty Hübner (która sugerowała "harmonizację w dół") zostały przedstawione w formie pisemnej. Bo obojga komisarzy nie było wczoraj w Strasburgu. Charlie McCreevy wolał pojechać na wyścigi konne w Cheltenham. Zaś komisarz Hübner była w Austrii na urlopie.


Kovacs zapewniał, że podwyżka minimalnej stawki akcyzy ma nie dotyczyć osób prywatnych. Nie potrafił jednak wyjaśnić dlaczego. Wspomniał jedynie - bez podawania szczegółów - o możliwym zastosowaniu systemu "zwrotów" akcyzy. Kovacs odpierał też zarzuty, że niesprawiedliwe jest stosowanie równie wysokiej minimalnej stawki akcyzy w krajach, których poziom bogactwa jest diametralnie różny (np. Rumunii i Niemczech).


- To nie może być argument. W UE mamy przecież wspólne zasady - powiedział "Gazecie" Kovacs.


Węgierski komisarz potwierdził jednocześnie wcześniejsze informacje "Gazety": żeby zwiększyć szanse, że propozycja "harmonizacji" akcyzy zostanie zaakceptowana przez unijne rządy w Radzie UE, Komisja zaproponowała dodatkowe okresy przejściowe. Zamiast w 2014 r. w kilku krajach: Hiszpanii, Austrii, Polsce, Belgii, Luksemburgu, Portugalii i Grecji, minimalna stawka 380 euro na 1 tys. litrów oleju napędowego zaczęłaby obowiązywać w 2016 r. Zaś na Litwie, Łotwie, w Bułgarii i Rumunii - w 2017 r. - Okresy przejściowe dostały te kraje, które się tego domagały - powiedział Kovacs, wzbudzając grymasy na twarzach czeskich dziennikarzy (okazało się bowiem, że czeski komisarz Vladimir Szpidla dopiero we wtorek zaczął krytykować propozycje Kovacsa).


Propozycja "harmonizacji w górę", żeby weszła w życie, musi być jeszcze jednomyślnie zaakceptowana przez wszystkie rządy UE i przez Parlament Europejski.- Nie jestem pewien, czy uda się nam osiągnąć to jednomyślne porozumienie - przyznał wczoraj Kovacs.


Konrad Niklewicz, Strasburg

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazeta.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA