REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak spółka giełdowa wyłudzała VAT przy pomocy sztabek złota

Jak spółka giełdowa wyłudzała VAT przy pomocy sztabek złota
Jak spółka giełdowa wyłudzała VAT przy pomocy sztabek złota
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osiem osób usłyszało zarzuty działania w gangu, który obracając złotem za pośrednictwem znanej spółki giełdowej wyłudzał podatek VAT. Wśród podejrzanych jest prezes i wiceprezes spółki. Straty Skarbu Państwa wniosły ponad 34 miliony złotych – przekazała PAP we wtorek Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś poinformował PAP, że grupa przestępcza, której członkowie w minionym tygodniu usłyszeli w prokuraturze zarzuty, działała od stycznia do listopada 2016 roku. Głównym obszarem jej działalności była Warszawa oraz Poznań i Gniezno.
Na polecenie prokuratury Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 7 osób, w tym braci: prezesa oraz wiceprezesa zarządu "jednej ze znanych spółek odgrywających wiodącą rolę w handlu złotem". Ósma osoba została doprowadzona na przesłuchanie z aresztu śledczego, gdzie przebywa w związku z innym śledztwem. Podczas zatrzymań funkcjonariusze przeszukiwali należące do podejrzanych lokale, w poszukiwaniu kolejnych dowodów oraz rzeczy, które mogłyby podlegać zajęciu na poczet przyszłych kar.

Autopromocja

Prokurator Saduś poinformował, że spółka, której działalność miała być niezgodna z prawem, "przez lata zajmowała się hurtowym obrotem złotem inwestycyjnym na rynku polskim oraz europejskim". Spółka była notowana na giełdzie, wykazywała wzrost obrotów sięgający kilkuset milionów złotych rocznie. Jak ustaliła PAP, podejrzana spółka prowadziła sieć luksusowych salonów jubilerskich w galeriach handlowych w całej Polsce. W 2016 roku otwarto kilkanaście takich sklepów, co odnotowało wielu dziennikarzy branży zakupowej.
"Spółka jeszcze w 2016 roku uzyskała 683 miliony złotych przychodu i 22 miliony zysku, po czym w kolejnych latach odnotowywano stratę na poziomie 11 milionów złotych, która stopniowo narastała" – podał prok. Saduś.

Prokuratura Regionalna w Warszawie przyjrzała się ponadprzeciętnym zyskom spółki z 2016 roku. Śledczy doszli do wniosku, że "nie były przypadkowe" i wynikały z "szeregu działań o charakterze przestępczym". Sposób wyłudzania VAT, o które podejrzane są zatrzymane przez CBŚP osoby, opierał się na pozorowaniu transakcji wyrobami jubilerskimi i złotem inwestycyjnym.

"Tworzono dokumentację księgową, która miała wprowadzać w błąd pracowników urzędów skarbowych co do przebiegu zdarzeń gospodarczych. Zdarzenia te były pozorowane poprzez wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę" – przekazał PAP prok. Saduś. Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie wyjaśnił, że przestępcy wykorzystywali podmioty gospodarcze, które pełniły rolę tzw. znikającego podatnika. Firmy te wystawiały faktury z naliczonym podatkiem VAT od fikcyjnych transakcji, ale nie odprowadzały do urzędu skarbowego wskazanej w fakturach kwoty.

Prokurator przedstawił schemat działania grupy. "Polska spółka dokonywała w Niemczech zakupu sztabek złota, które jest oprocentowane zerową stawką podatku VAT. Następnie spółka ta pozorowała zamianę sztabki złota w złotą biżuterię, którą wprowadzano w dalszy, fikcyjny obrót z 23-procentową stawką podatku VAT. Ostatecznie nieistniejąca biżuteria trafiała do spółki giełdowej, która fikcyjnie ją przetapiała i występowała o zwrot uiszczonego wcześniej podatku" – wyjaśnił prokurator Saduś i dodał, że w rzeczywistości do spółki trafiało zakupione wcześniej w Niemczech złoto, które jako częściowo zanieczyszczone w wyniku rzekomego przetapiania, było znów sprzedawane na rynek niemiecki, z zerową stawką VAT. Według prokuratury przestępcy obracali w ten sposób złotem o łącznej wadze 1500 kg.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: INFORLEX Biznes

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania oszustw, prania brudnych pieniędzy oraz posługiwania się fałszywymi fakturami w celu wyłudzania podatku VAT. Zarzuty, które usłyszeli obejmują wyłudzenie 34 milionów złotych podatku od towaru i usług.

"Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu trzech wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Wobec pozostałych zostały zastosowane wolnościowe środki zapobiegawcze" – przekazał prok. Saduś. Sąd uwzględnił dwa wnioski prokuratury. Trzeci podejrzany dostał tzw. areszt warunkowy, który może opuścić po wpłaceniu poręczenia majątkowego.

Prokuratura Regionalna w Warszawie informuje, że w opisanym postępowaniu status podejrzanych ma już 12 osób, w tym czterech obcokrajowców.

"Prokuratorzy ustalają pozostałe osoby i podmioty gospodarcze mające związek z ujawnionymi przestępstwami" – zapewnił prok. Saduś.

Jak ustaliła PAP, spółka, której prezesi zostali zatrzymani, jest obecnie w stanie likwidacji. Sklep internetowy ze złotą biżuterią wciąż działa.(PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ mark/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA