Są małe szanse na szybką reformę skarbówki

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Krajowa Administracja Skarbowa nie zostanie utworzona 1 stycznia 2008 r. Ministerstwo Finansów nie ma pomysłu na jej zorganizowanie. Przeszkodą dla utworzenia jednej administracji jest też długa legislacja.


Ostateczny projekt reformy administracji skarbowej i celnej zostanie przedstawiony za dwa tygodnie - zapowiadał na łamach GP 22 marca wiceminister finansów Marian Banaś.

Od tego czasu minął już prawie miesiąc, a gotowego projektu nie ma. Przynajmniej nikt poza resortem finansów jeszcze go nie otrzymał.

Z informacji pracowników skarbowych i celnych wynika, że ministerstwo bada na razie nastroje wśród urzędników. Te jednak nie są najlepsze. Minister Banaś informuje jedynie, że niebawem projekt o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) trafi do uzgodnień resortowych. Również niezależni eksperci są zaskoczeni, że MF ukrywa reformę przed najbardziej zainteresowanymi - urzędnikami. Ich zdaniem takie tworzenie prawa jest niespotykane na skalę światową, nie mówiąc o standardach unijnych.

Z nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła GP, wynika, że na stworzenie jednej administracji skarbowej od początku przyszłego roku nie ma co liczyć. Ministerstwo Finansów szuka zaś wygodnego pretekstu, by z tego pomysłu się wycofać. Za takim scenariuszem przemawia co najmniej kilka faktów.


MF tworzy dwa zespoły


Z naszych informacji wynika, że w resorcie finansów powołano kolejne dwa zespoły robocze. Są to zespoły eksperckie do spraw projektów ustawy o KAS (celny i skarbowy). Pracują one nad planowaną reformą, ale każdy osobno. W ramach obu zespołów opracowywane są także akty wykonawcze do ustawy o KAS. Taka współpraca może dziwić, skoro ma powstać jedna administracja z połączenia celników i pracowników skarbówki.

Ponadto w maju miała zakończyć się konsolidacja w ramach planowanej reformy na szczeblu MF. Owa konsolidacja jeszcze się nie rozpoczęła, więc trudno oczekiwać, że z końcem maja się zakończy.


Unia musi wiedzieć


Stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej nie jest tylko i wyłącznie decyzją rządu polskiego. O zmianach, zwłaszcza w zakresie służby celnej, musi zostać powiadomiona Unia Europejska. Jeśli do czerwca 2007 r. Unia nie zostanie zawiadomiona o zmianie organu i struktury w cle, to nawet uchwalona nowa ustawa o KAS nie będzie mogła wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. Wszystko dlatego, że UE musi mięć sześć miesięcy na dostosowanie się do takich zmian.

- W administracji skarbowej mówi się, że podjęto decyzję o wycofaniu się z reformy skarbówki i celników, tylko teraz szuka się wygodnego pretekstu - wskazał nasz rozmówca, który prosił o zachowanie anonimowości.

Jednocześnie dodał, że oceniając realnie całą planowaną reformę trudno będzie w tym roku zrealizować takie zamierzenia, patrząc na to, co się dzieje w polityce i w Sejmie.


Resort potrzebuje czasu


Przedstawione fakty nie przemawiają za tym, aby KAS powstała od początku przyszłego roku. Poza tym, planując reformę, trzeba także wziąć pod uwagę długi proces legislacyjny w Polsce. Nie ma jeszcze gotowego projektu, a przejście przez wszystkie szczeble akceptacji potrwa. Nawet jeśli - jak zapowiadał minister Marian Banaś - ścieżka legislacyjna w tym zakresie zostałaby przyspieszona.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce procedurą po zaakceptowaniu projektów ustawy przez rząd trafi ona pod obrady Sejmu. Ten podda ją trzem czytaniom. Przy czym po pierwszym czytaniu ustawa zazwyczaj kierowana jest do komisji sejmowych. Stamtąd może trafić jeszcze do prac w podkomisjach. Każda poprawka zgłaszana w toku prac legislacyjnych musi być rozpatrzona przez Sejm. W następnej kolejności, gdy ustawa zostaje uchwalona po trzecim czytaniu, projekty trafiają do Senatu. Jeśli Senat wnosi poprawki (ma na to 30 dni), projekty znów wracają do Sejmu. Dopiero tak poprawiona ustawa trafia do prezydenta, który na jej podpisanie ma 21 dni. Potem pozostanie publikacja w Dzienniku Ustaw.

Zatem stworzenie nowej administracji nie jest ani proste, ani szybkie. Jednak jeśli ministerstwo jest zdecydowane, aby od 2008 roku powołać KAS, powinno już teraz rozpocząć oficjalne prace nad nową ustawą, aby potem nowe przepisy nie powstawały na kolanie i w pośpiechu.


JAK POWINNY WYGLĄDAĆ PRACE NAD PROJEKTEM

Podjęcie decyzji o przygotowaniu projektu ustawy poprzedza się:

- wyznaczeniem i opisaniem stanu stosunków społecznych w dziedzinie wymagającej interwencji organów władzy publicznej oraz wskazaniem pożądanych kierunków ich zmiany;

- ustaleniem potencjalnych, prawnych i innych niż prawne, środków oddziaływania umożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów;

- określeniem przewidywanych skutków społecznych, gospodarczych, organizacyjnych, prawnych i finansowych każdego z rozważanych rozwiązań;

- zasięgnięciem opinii podmiotów zainteresowanych rozstrzygnięciem sprawy;

- dokonaniem wyboru sposobu interwencji organów władzy publicznej.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Webinar: Kasowy PIT 2025
22 lis 2024

Praktyczny webinar „Kasowy PIT 2025” poprowadzi Monika Brzostowska, doradca podatkowy, ekspert INFORAKADEMII. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi. Podczas webinaru omówione zostaną zasady rozliczania kasowego PIT wchodzące od 2025 r.

Czy większość nabywców towarów i usług, na których wystawiane będą obowiązkowo faktury ustrukturyzowane, zrezygnuje z posiadania tych dokumentów?
21 lis 2024

Dla większości adresatów czynności wykonanych przez podatników VAT czynnych faktura ustrukturyzowana jako dokument będzie czymś nieznanym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora faktura ustrukturyzowana nie jest obiektywnie jakimkolwiek dokumentem księgowym, bo brak jest jej „doręczenia” dłużnikowi. W drodze wyjątku faktury te można uznać za „doręczone” innym podatnikom VAT czynnym, ale owo podatkowe „doręczenie” nie wywołuje ex lege skutków cywilnoprawnych. 

Nie wszyscy wnioskujący otrzymali dotację A2.1.1. Jakie dalsze kroki może podjąć przedsiębiorca, którego wniosek nie został objęty wsparciem?
21 lis 2024

W końcu po trzykrotnym przedłużaniu terminu oceny wniosków 26 września 2024 r. Ministerstwo Aktywów Państwowych opublikowało listę rankingową projektów zgłoszonych w ramach inwestycji A2.1.1 Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. 

Zwolnienie z podatku przychodów po umorzeniu kredytu frankowego. Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia
21 lis 2024

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozszerzyć zakres zwolnienia z podatku przychodów, uzyskanych wskutek umorzenia kredytów hipotecznych we frankach - podał resort w uwagach do projektu rozporządzenia, wydłużającego zwolnienie do końca 2026 r.

Zmiany w prawie upadłościowym od 2025 roku: jak wpłyną na wierzycieli i dłużników?
21 lis 2024

W opublikowanym 18 października 2024 projekcie nowelizacji ustawy – Prawo restrukturyzacyjne i ustawy – Prawo upadłościowe (nr z wykazu: UC43) znajdziemy szereg znaczących zmian, które mają na celu implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1023 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie ram restrukturyzacji zapobiegawczej, zwanej „dyrektywą drugiej szansy”. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku. Wprowadzają one regulacje, które mogą znacząco wpłynąć na procesy restrukturyzacyjne oraz na sytuację przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi.

Do jakiej kwoty darowizna bez podatku w 2025 roku?
22 lis 2024

Jak nie zapłacić podatku od darowizn w 2025 roku? Kiedy darowizna będzie zwolniona z podatku? Jakie grypy podatkowe zostały określone przez ustawodawcę? Jakie kwoty wolne w przyszłym roku, a także, jakie stawki podatku od darowizn?

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
21 lis 2024
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?
20 lis 2024

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome
20 lis 2024

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

pokaż więcej
Proszę czekać...