| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znaki skarbowe można tanio kupić

Znaki skarbowe można tanio kupić

Na aukcjach internetowych można tanio kupić znaki skarbowe. Te o nominałach 20 zł są dostępne już za 2 zł. To sposób zaoszczędzenia na tej opłacie, zwłaszcza że do końca 2007 roku będzie można uiszczać ją za pomocą znaków.


Ustawa o zmianie ustawy o opłacie skarbowej jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada ona, że do końca 2007 roku podatnicy będą mogli wykorzystać zapasy znaków skarbowych, mimo że od 1 stycznia 2007 r. zlikwidowano je. Jeśli zatem nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej zostanie uchwalona, podatnicy, którzy w ubiegłym roku kupili zbyt dużą ilość znaków, będą mogli je spożytkować. Ci bardziej pomysłowi mogą dodatkowo zaoszczędzić na tej opłacie. W jaki sposób? Kupując znaki na aukcjach internetowych, np. Allegro. Znaki o nominałach 20 zł można kupić już za 2 zł, a dziesięciozłotowe za 1 zł.


- Brak jest obecnie przepisów, które w sposób jednoznaczny zabraniałyby wtórnego obrotu znakami opłaty skarbowej. Można więc twierdzić, że w omawianym zakresie, może znaleźć zastosowanie zasada, że wszystko, co nie jest zabronione, powinno być dozwolone - zauważył Tomasz Rysiak, prawnik z kancelarii Magnusson.


Jego zdaniem w przydatku wtórnego obrotu znakami opłaty skarbowej nie dochodzi do uszczerbku dochodów budżetowych gmin. Gminy powinny bowiem uzyskiwać dochody nie z dystrybucji znaków opłaty skarbowej, a z tytułu wykonania czynności urzędowych, które w przypadku handlu znakami opłaty skarbowej na aukcjach internetowych są efektywnie opłacane.


Wojciech Kotowski, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo podatkowe, wyjaśnił w rozmowie z nami, że obecnie Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o opłacie skarbowej. Nowelizacja ta przewiduje, że podmioty posiadające zasób niewykorzystanych i niezwróconych do PKO BP znaków opłaty skarbowej będą mogły uiszczać opłatę skarbową na starych zasadach do końca 2007 roku. Przepisy nie określały i nie określają zasad wtórnego obrotu znakami opłaty skarbowej.


Jednocześnie dodał, że nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna, która uprzednio nabywa w sposób formalny znaki opłaty skarbowej, nie mogła ich sprzedawać, nawet za cenę niższą od nominalnej.

- Przepisy kodeksu karnego skarbowego zakazywały jedynie obrotu znakami opłaty skarbowej już raz wykorzystanymi lub sfałszowanymi. Wobec tego użycie znaków skarbowych zakupionych np. na aukcji internetowej należy uznać za legalne - podsumował nasz rozmówca.


W związku z wprowadzeniem nowej ustawy o opłacie skarbowej oraz brakiem regulacji przejściowych, z dniem 1 stycznia 2007 r. znaki opłaty skarbowej co do zasady straciły ważność. Jak tłumaczył Marcin Żuk, ekspert z kancelarii GLN, znaki skarbowe straciły więc walor dokumentu, który po jego skasowaniu stanowił dowód, że opłata skarbowa została zapłacona (tzw. uproszczona forma zapłaty). Przestały być też chronione przez prawo karne jako urzędowy znak wartościowy. Przestał również funkcjonować system obrotu tymi znakami.


- W konsekwencji obecnie sprzedaż tych znaków na aukcji internetowej może być traktowana jedynie jako sprzedaż przedmiotu o wartości najwyżej kolekcjonerskiej. Trudno znaleźć przyczynę, ze względu na którą taka sprzedaż byłaby nielegalna - zauważył Marcin Żuk.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK