| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doradcy mają ograniczone prawa

Doradcy mają ograniczone prawa

Doradcy nie mogą występować w sprawach celnych i ubezpieczeń społecznych. Nie mają również prawa udzielać dalszego pełnomocnictwa, czyli substytucji. Samorząd doradców domaga się zniesienia istniejących ograniczeń w sądzie.

Większe wymagania

Zakres uprawnienia do występowania przed sądami mógłby się zwiększyć, ale jeśli doradcy spełnią dodatkowe wymagania. Andrzej Kalwas, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, przekonuje, że profesjonalne świadczenie pomocy prawnej w sprawach podatkowych wymaga posiadania komplementarnej wiedzy prawniczej, w szczególności z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, a także z prawa karnego.

- Jeżeli doradcy podatkowi posiadają tę niezbędną wiedzę, to wydaje się, że mogliby posiadać prawo do występowania w sprawach celnych, karnych skarbowych czy ubezpieczeń społecznych. Wszystko zależy od tego, czy system szkolenia uprawnionych doradców podatkowych obejmuje przygotowanie do występowania przed sądami i daje gwarancję do wypełnienia roli w pełni profesjonalnego pełnomocnika - wyjaśnia Andrzej Kalwas.

Kolejnym wymogiem jest obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej.

Zbigniew Maciej Szymik zwraca uwagę, że potrzebne jest zrównanie ochrony doradców w tym zakresie do ochrony, którą posiadają inne zawody prawnicze. Obecnie z tajemnicy zawodowej radców prawnych i adwokatów może zwolnić jedynie sąd, od decyzji którego mają oni prawo odwołania. Natomiast doradców podatkowych może zwolnić prokurator bez możliwości odwołania.

- Skoro doradców podatkowych z tajemnicy zawodowej może zwolnić prokurator, może to być przesłanka ujemna do pełnienia roli pełnomocnika procesowego w sprawach, które powinny być objęte ścisłą tajemnicą zawodową. Doradcy musieliby zatem popracować nad zmianą statusu - uważa Andrzej Kalwas.

Jeśliby więc uzyskali gwarancję ochrony tajemnicy zawodowej, jaką posiadają adwokaci i radcowie prawni, mogliby ubiegać się o pełnienie funkcji pełnomocnika procesowego.

Fot.Wojciech Górski

Zbigniew Maciej Szymik, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, uważa, że doradcy powinni mieć zapewnioną taką samą ochronę tajemnicy zawodowej jak inne zawody prawnicze

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »