| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dwa sposoby wyceny majątku

Dwa sposoby wyceny majątku

Wykorzystanie wartości godziwej przy wycenie składników majątku w księgach powoduje, że stosowane zasady rachunkowości odbiegają coraz bardziej od wymagań dla celów podatkowych.

- Wykorzystanie wartości godziwej powoduje także, że stosowane zasady rachunkowości odbiegają coraz bardziej od zasad wymaganych dla celów podatkowych - twierdzi Szczepan Borowski. Wyjaśnia, że obowiązek zapewnienia możliwości kalkulacji wysokości zobowiązań z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych powoduje często konieczność prowadzenia podwójnej księgowości. Jakkolwiek szersze zastosowanie wartości godziwej polepsza jakość informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym, to w małych jednostkach, w których księgowość nastawiona jest głównie na spełnienie wymagań podatkowych, może to doprowadzić do zwiększonego, przewyższającego uzyskane korzyści, nakładu pracy związanego z prowadzeniem ksiąg.

Pojawiające się problemy skłaniają do dyskusji nad systemem rachunkowości w Polsce, w tym w szczególności relacji między ustawą o rachunkowości a MSSF. Gertruda Świderska uważa, że ewentualne zmiany w ustawie powinny być uzależniona od tego, jakie firmy będą podlegać ustawie. Jeżeli małe, to wprowadzenie wymogu wyceny większości składników majątku w wartości godziwej stanowiłoby dla nich niepotrzebne obciążenie. Jeżeli ustawie miałyby podlegać firmy przygotowujące się do przejścia na MSSF, to zmiany są potrzebne.

BĘDZIE DEFINICJA WARTOŚCI GODZIWEJ

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości pracuje nad standardem rachunkowości, który będzie zawierał jasną definicję wartości godziwej i wytyczne do jej ustalania. Prowadzone działania opierają się na rozwiązaniach przyjętych w funkcjonującym już w Stanach Zjednoczonych standardzie SFAS 157: Wycena według wartości godziwej.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK