| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Skala podatkowa
Płatnik, dokonując rocznego obliczenia podatku dochodowego, uwzględnia stawki i wysokość dochodów wynikających ze skali podatkowej, które w 2004 roku przedstawiały się następująco:
• do kwoty 37 024 zł – podatek wynosi 19 proc. podstawy opodatkowania minus kwota 530,08 zł,
• w przedziale od 37 024 zł do 74 048 zł – podatek wynosi 6504,48 zł + 30 proc. nadwyżki ponad 37 024 zł,
• powyżej 74 048 zł – 17 611,68 zł + 40 proc. nadwyżki ponad 74 048 zł.
Podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych stanowi dochód, tj. przychód z tytułu wypłaconych pracownikowi świadczeń pomniejszony o koszty uzyskania przychodu oraz składkę na ubezpieczenie społeczne.
Co odlicza płatnik
Przy dokonywaniu rocznego obliczania podatku płatnik uwzględnia oczywiście określone wartości. Jedne na wniosek podatnika, inne automatycznie. Płatnik może – na wniosek podatnika – dokonać odliczenia od dochodu, z tytułu zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek, jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek (tę informację podatnik zawiera również w oświadczeniu PIT-12).
Sporządzając zeznanie podatnika za 2004 r. płatnik odlicza od dochodu także składki na ubezpieczenie społeczne, które zostały potrącone w trakcie roku podatkowego.
W pierwszej kolejności, obliczając roczny dochód podatnika podlegający opodatkowaniu, płatnik, zgodnie z art. 37 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odlicza od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy.
Zgodnie z tym przepisem podstawę obliczenia podatku stanowi dochód, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.). Mowa tu o składkach potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenia chorobowe od przychodu podlegającego opodatkowaniu. W przypadku podatnika, który osiąga przychody z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, uwzględnia się tylko składki potrącone od przychodu podlegającego opodatkowaniu, w części obliczonej w sposób określony w art. 33 ust. 4 ustawy. Oznacza to, że rolnicze spółdzielnie produkcyjne jako płatnicy po zakończeniu roku podatkowego określają za ten rok udział dochodu zwolnionego od podatku dochodowego osób prawnych w ogólnej kwocie wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych oraz kwoty składek na ubezpieczenie społeczne obliczonych od przychodów podlegających opodatkowaniu, a następnie rozliczają podatek na zasadach określonych w ustawie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »