| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Ale to nie jedyna sytuacja, z którą musi uporać się płatnik. W przypadku rozliczenia podatnika przez zakład pracy może również pojawić się nadpłata podatku. W takich sytuacjach pracodawca-płatnik uwzględnia nadpłatę podatku przy obliczaniu zaliczki za marzec kolejnego roku, czyli jeżeli nadpłata będzie miała miejsce w rozliczeniu za 2004 r., płatnik powinien ją skorygować w rozliczeniu za marzec 2005 r. Widać wyraźnie, że w takim przypadku podatnik nie otrzymuje gotówki. Otrzymanie gotówki przez pracownika-podatnika w ramach zwrotu nadpłaconego podatku nie jest jednak wykluczone. Taka sytuacja może mieć miejsce wtedy, gdy kwota nadpłaty okaże się wyższa niż zaliczka na podatek dochodowy należna za marzec roku następującego po roku podatkowym, czyli w naszym przypadku chodzi o marzec 2005 r. Jeżeli tak się zdarzy, płatnik ma obowiązek zwrócić podatnikowi nadpłatę podatku w gotówce. Gotówka wypłacana przez płatnika pochodzi z zaliczek pobranych od jego pracowników, przekazywanych do urzędu skarbowego w kolejnych miesiącach.
Czy rozliczenie pracownika jest ostateczne
W praktyce mogą zdarzyć się takie sytuacje, kiedy płatnik sporządzi dla podatnika roczne obliczenie podatku PIT-40, przekaże je podatnikowi, a ten w międzyczasie przypomni sobie, że jednak korzysta z odliczeń. Co wtedy zrobić? Okazuje się, że wtedy, gdy pracownik zdecyduje się przenieść obowiązek sporządzenia zeznania podatkowego za 2004 r. na płatnika, nie oznacza to jeszcze, że jego wybór jest nieodwołalny. Podatnik w każdej chwili może zmienić zdanie i rozliczyć się sam, w terminie do końca kwietnia br. (w tym roku podatnik ma nieco więcej czasu, bo zeznanie podatkowe może złożyć do 2 maja; wszystko dlatego, że 30 kwietnia wypada w sobotę, termin przesunięty zostaje zatem na poniedziałek 2 maja stosownie do przepisów Ordynacji podatkowej, które stanowią, że jeśli ostatni dzień terminu przypada w sobotę, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy).
Podatek roczny
Podatek wynikający z obliczenia rocznego dokonanego przez płatnika-pracodawcę jest podatkiem dochodowym należnym od podatnika za cały rok podatkowy, chyba że naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję określającą inną wysokość zobowiązania w podatku dochodowym.
Sytuacje takie mogą mieć miejsce np. wtedy, gdy po podjęciu decyzji przez podatnika o dokonaniu rozliczenia przez płatnika okaże się, że podatnik-pracownik chce się rozliczyć wspólnie z małżonkiem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »