| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

EKSPERCI WYJAŚNIAJĄ
Alicja Kadzińska, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
Agnieszka Szewczyk-Tomasiak, starszy konsultant współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
Czy jeśli pracownik chce, by rocznego obliczenia podatku, dokonał w jego przypadku pracodawca koniecznie musi złożyć oświadczenie PIT-12?
– Tak. W takim przypadku jest to konieczne, gdyż tylko złożenie oświadczenia według ustalonego wzoru, tj. konkretnie na formularzu PIT-12, nakłada na pracodawcę obowiązek sporządzenia rocznego obliczenia podatku w imieniu pracownika. Należy podkreślić, iż oświadczenie to traktuje się na równi z zeznaniem, co oznacza, że pracownik jest zwolniony z obowiązku samodzielnego obliczenia podatku i złożenia zeznania podatkowego. Tak więc, w uproszczeniu można powiedzieć, że oświadczenie PIT-12 złożone pracodawcy jest jednocześnie traktowane jak zeznanie roczne pracownika.
W jakim terminie pracownik powinien złożyć to oświadczenie?
– Pracownik powinien złożyć takie oświadczenie w terminie do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym, którego ma dotyczyć rozliczenie podatku. Czyli, jeśli chcieliśmy, aby pracodawca dokonał rozliczenia naszego podatku za 2004 r., oświadczenie to należało złożyć najdalej do 10 stycznia bieżącego roku.
A co powinien zrobić pracownik, który np. przebywał na zwolnieniu lekarskim i nie mógł złożyć oświadczenia PIT-12 przed 10 stycznia? Czy w takim przypadku może złożyć je w późniejszym terminie, czy takiej możliwości po prostu nie ma?
– Jak już powiedzieliśmy wcześniej, pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne rozliczenie z podatku swojego pracownika tylko wówczas, gdy ten złoży PIT-12 najdalej do 10 stycznia. Jeżeli więc pracownik złoży oświadczenie PIT-12 po 10 stycznia, to należy liczyć się z tym, że pracodawca może nie dokonać rocznego obliczenia podatku w jego imieniu. Powody opóźnienia w złożeniu oświadczenia, w tym także przebywanie na zwolnieniu lekarskim, nie mają tu znaczenia. Pracodawca oczywiście może przyjąć oświadczenie złożone po upływie terminu i sporządzić zeznanie podatkowe w imieniu pracownika, ale będzie to jedynie wyraz jego dobrej woli w tym zakresie. Dlatego też, jeśli spóźniliśmy się ze złożeniem oświadczenia to powinniśmy upewnić się, że pracodawca rozliczy podatek w naszym imieniu. Termin obliczenia, podatku i złożenia zeznania przez pracodawcę mija z końcem lutego. Jeżeli więc do tego czasu nie otrzymamy od naszego pracodawcy kopii złożonego w naszym imieniu zeznania (przygotowanego na formularzu PIT-40), to powinniśmy sprawdzić, czy zostało ono przygotowane. Gdyby okazało się, że mimo przyjęcia po terminie oświadczenia PIT-12 pracodawca nie dokonał obliczenia naszego podatku, to pracownik powinien samodzielnie sporządzić zeznanie podatkowe i tym samym rozliczyć się z fiskusem do końca kwietnia danego roku podatkowego (w 2005 r. termin ten mija 2 maja, gdyż ostatni dzień kwietnia przypada na sobotę, tj. dzień wolny od pracy).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »