| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Jak rozliczyć pracownika. Zeznanie PIT - 40

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o złożeniu rocznego zeznania podatkowego. Niestety nie zawsze wiedzą, jak się do tego zabrać. Tymczasem w określonych sytuacjach podatnik może wyręczyć się płatnikiem, który obliczy podatek i wypełni formularz za niego. Z możliwości tej korzystają najczęściej pracownicy, którzy do dokonania rocznego obliczenia podatku zobowiązują swoich pracodawców.

Przy dokonywaniu rocznego obliczenia podatku płatnik dodatkowo odlicza od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit b), odlicza od podatku kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobranej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z zastrzeżeniem art. 27b ust. 1 pkt 2 i ust. 2. Płatnik dolicza też do podatku obliczonego zgodnie z art. 27 – jeśli zachodzi taka konieczność – otrzymany za jego pośrednictwem zwrot uprzednio zapłaconej i odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którym mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Dokonując rocznego obliczenia podatku, płatnik – na wniosek podatnika – odlicza też od dochodu zwrócone podatnikowi świadczenia, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 5 – jeżeli nie zostały one potrącone od dochodu przy poborze zaliczek. Mowa tu o dokonanych w roku podatkowym zwrotach nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu.
W jakim terminie roczne obliczenie podatku
Płatnik dokonuje rocznego obliczenia podatku za pracownika w ściśle określonym terminie. Nie ma tu mowy o jakiejkolwiek dowolności. Termin ten określa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że płatnik powinien dokonać rocznego rozliczenia podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego. Jest to istotna nowość. Poprzednio bowiem obowiązywały nieco inne terminy. Te ostatnie uległy zmianie w wyniku nowelizacji ustawy dokonanej ustawą z 2003 r. W tamtym roku płatnik sporządzał za podatnika roczne obliczenie podatku i przekazywał jeden egzemplarz PIT-40 podatnikowi w terminie do 31 marca, a drugi właściwemu urzędowi skarbowemu w terminie do 15 kwietnia. Od tego roku płatnicy muszą dopełnić wszystkich obowiązków w terminie do końca lutego. W tym samym terminie przekazują PIT-40 podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, którzy nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania – urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
RADZIMY
! Płatniku, pamiętaj, że w tym roku na sporządzenie PIT-40 i przekazanie go podatnikowi oraz właściwemu urzędowi skarbowemu masz mniej czasu. Obowiązek ten należy zrealizować do końca lutego br.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »