| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Lepiej zawrzeć umowę pisemną

Warunkiem odliczenia przez podatnika zryczałtowanego zwrotu podatku zawartego w fakturze VAT RR jest zapłata na rachunek rolnika ryczałtowego w ciągu 14 dni, chyba że zawarto umowę określającą dłuższy termin płatności.

Z literalnego brzmienia art. 116 ustawy o VAT wynika, że warunkiem koniecznym odliczenia przez podatnika zryczałtowanego zwrotu podatku zawartego w fakturze VAT RR jest dokonanie zapłaty na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego w terminie 14 dni, chyba że rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności. Przepis art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT nie wymaga dla umowy określającej dłuższy termin płatności szczególnej formy.

Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej w postanowieniu z 2 czerwca 2006 r., nr PP/443-31/06/IS stwierdził, że ustawodawca miał na myśli sporządzenie umowy potwierdzającej dłuższy termin płatności, nie narzucając tym samym określonej formy umowy.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

OPINIA

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Renata Mikulewicz, radca prawny, dział szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

RENATA MIKULEWICZ

radca prawny, dział szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące rozliczeń z rolnikami zryczałtowanymi nie określają formy, w jakiej powinna być zawarta umowa określająca dłuższy niż 14-dniowy termin płatności. Jednakże dla celów dowodowych powinna ona zostać zawarta na piśmie. Jeżeli podatnik określa dłuższy termin płatności na fakturze bez zawierania odrębnej umowy, to warto pamiętać, aby została ona podpisana przez obie strony. Można także pokusić się na zawarcie klauzuli o przedłużeniu terminu płatności za zgodą obu stron.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK