| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczymy wszystkie składki

Odliczymy wszystkie składki

Polacy zarabiający w państwach Unii będą mogli odliczyć w Polsce składki na ubezpieczenia zapłacone za granicą. Dotyczy to osób, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, za granicą zapłaciły składki i nie mogły ich tam odliczyć. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawodawca ma rok na dostosowanie przepisów podatkowych do treści wyroku.

Zbigniew Błaszczyk dodaje natomiast, że nowy rząd mógłby przygotować zmiany dość szybko. Eksperci podkreślają, że wyrok Trybunału nie zamyka jednak sprawy odliczeń.

- Jednym z pierwszych projektów ustaw przygotowanych przez Platformę Obywatelską w nowym Sejmie będzie nowela ustawy o PIT, realizująca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego - potwierdził szef klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Andrzej Taudul zwraca uwagę, że wyrok może otwierać drogę do postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości za okres od 1 maja 2004 r.

- Przepisy unijne dotyczące ubezpieczeń społecznych są nadrzędne wobec przepisów polskich. Składki wpłacane do systemu ubezpieczeń państw Unii powinny być traktowane na równi ze składkami wpłacanymi do systemu polskiego. A zatem jeśli ktoś zaskarży polskie przepisy uniemożliwiające odliczanie składek zapłaconych w innych krajach niż Polska do ETS, to prawdopodobne jest, że Trybunał stwierdzi, że w Polsce niesłusznie obowiązuje taki zakaz - powiedział Andrzej Taudul.

Trybunał Konstytucyjny w ustnym uzasadnieniu przyznał, że zbadanie zgodności polskich przepisów dotyczących odliczeń składek od podstawy opodatkowania i od podatku z regulacjami unijnymi leży w gestii ETS, a nie TK.

Jak informowała wcześniej Gazeta Prawna, ETS wypowiadał się w takich kwestiach i twierdził, że ograniczenie prawa do odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenia jedynie do składek zapłaconych w jednym kraju nie jest zgodne z prawem wspólnotowym.

Andrzej Taudul zwraca także uwagę, że polscy podatnicy mogą występować do organów podatkowych i polskich sądów administracyjnych o stwierdzenie nadpłaty w PIT.

- Wojewódzkie sądy administracyjne mogłyby orzec, że przepisy zabraniające odliczeń są niezgodne z prawem unijnym, a zatem podatnikom przysługuje prawo do zwrotu nadpłaconego podatku - stwierdził nasz rozmówca.

30 listopada 2008 r. zacznie obowiązywać wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący odliczania zagranicznych składek na ubezpieczenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konsekwencje wyroku trybunału

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK