| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rostowski ponownie ministrem finansów

Rostowski ponownie ministrem finansów

Premier Donald Tusk ponownie powierza stanowisko ministra finansów Jackowi Rostowskiemu.

"Jeśli chodzi o pana przewodniczącego Napieralskiego, byłem rozczarowany, jeśli chodzi o pana prezesa Kaczyńskiego, to byłem zaszokowany, bo po prostu seryjnie prezes Kaczyński na debaty ekonomiczne nie przychodzi. Rozumiem, że przez to w pewnym sensie przyznaje się do tego, że gospodarka ani go nie interesuje, ani nie uważa, że się na niej zna" - powiedział Rostowski.

Dwa lata temu Rostowski postanowił wstąpić w szeregi Platformy Obywatelskiej (w Londynie był członkiem Partii Konserwatywnej), a w wyborach do Sejmu w 2011 r. uzyskał mandat posła z ramienia tego ugrupowania.

Wśród zasług Rostowskiego wymienia się m.in. to, że Polska w czasie ostatniego kryzysu, jako jedyny kraj w Europie uniknęła recesji. Przeciwnicy Rostowskiego zarzucają mu, że zafundował Polsce "jazdę na gapę" - gdy inne kraje zwiększały wydatki, by pobudzić gospodarki, Rostowski postanowił je ograniczać.

Kiedy na początku 2010 r. odbierał Krzesło Roku 2009 tygodnika Warsaw Voice za to, że nie uległ panice podczas kryzysu, minister powiedział, że nie kierowała nim odwaga, ale strach "słusznie ukierunkowany".

"Jak zobaczyłem, że w październiku 2008 r. rentowności polskich obligacji wzrosły do 7,6 proc. i wyglądało na to, że w ogóle będzie prawie niemożliwe sprzedawanie przez jakiś czas tych obligacji, to uległem panice" - przyznał minister.

Już dwa lata temu Rostowski mówił, że najważniejszym wyzwaniem dla Europy będzie walka z zadłużeniem państw. Wieszczył, że kryzys finansowy może przeobrazić się w kryzys zadłużenia.

Krytycy Rostowskiego zarzucają mu, że forsował - skutecznie - zmiany w OFE polegające na przeniesieniu części składek z OFE do ZUS. Oskarżają go także, że zamiast uzdrawiać finanse publiczne, stosuje kreatywną księgowość poprzez włączanie niektórych wydatków z budżetu centralnego do instytucji zewnętrznych.

Resort finansów podaje na swojej stronie internetowej, że Jacek Rostowski jest zwolennikiem szybkiego wejścia Polski do strefy euro. Ostatnio minister powtarza, że co prawda celem Polski jest przystąpienie do strefy euro, jednak wcześniej musi ona przeprowadzić wewnętrzne reformy instytucjonalne.

Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Mówi płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i hiszpańsku.

(PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »