| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kary grzywny będą wyższe

Kary grzywny będą wyższe

Po podwyżce minimalnego wynagrodzenia wzrosną finansowe dolegliwości dla nieuczciwych podatników. Zwiększą się grzywny za wykroczenia oraz wysokość stawki dziennej za przestępstwa skarbowe. Wyższa płaca minimalna oznacza podniesienie granicy między wykroczeniem a przestępstwem o 950 zł.

Przy przestępstwach skarbowych, w systemie stawek dziennych orzekanie grzywny dokonywane jest dwuetapowo. W pierwszej kolejności sąd określa liczbę stawek dziennych (nie może być niższa niż 10 i wyższa niż 720 lub 1080 w razie nadzwyczajnego obostrzenia kary), a następnie wysokość jednej stawki. Wysokość kary ustala się ostatecznie mnożąc liczbę stawek przez wielkość stawki dziennej.

- Kara grzywny za przestępstwa skarbowe wymierzana jest w stawkach dziennych, w wysokości od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia do czterystukrotności najniższej stawki dziennej - wyjaśnia Tomasz Kosieradzki, doradca podatkowy w Sol Financial Services Polska.

Ekspert dodaje, że ustawodawca odniósł karę grzywny do kwoty minimalnego wynagrodzenia, doprowadzając przez to do zmienności jej wysokości.

- W 2008 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 1126 zł, co oznacza, że wartość minimalnej stawki dziennej wzrośnie z 31,20 zł do 37,53 zł - mówi Tomasz Kosieradzki. Rozmówca zwraca uwagę, że określając stawkę dzienną grzywny, sąd bierze pod uwagę wysokość wynagrodzenia minimalnego na dzień popełnienia czynu.

- Jeżeli przestępstwo popełniono w 2007 roku, a orzeczenie zapadnie w roku 2008, to minimalna stawka dzienna będzie wynosiła 31,20 zł, a nie 37,53 zł. Pozornie różnice wydają się nie być znaczące. Biorąc jednak pod uwagę maksymalny wymiar stawki dziennej, jest to ponad 2,5 tys. zł - podkreśla ekspert.

Zmiana wysokości płacy minimalnej ma również wpływ na kwalifikację czynu zabronionego. Podwyżka najniższej pensji skutkuje bowiem podniesieniem ustawowego progu między wykroczeniem a przestępstwem, który zgodnie z kodeksem karnym skarbowym wynosi pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia.

Jak wyjaśnia Zygmunt Tabisz, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Doradców Podatkowych Tabisz, Ferensztajn, Węgrzyn, Jarosz, Kędzior, Płaneta, w przypadku gdy uszczuplona lub narażona na uszczuplenie należność publicznoprawna albo wartość przedmiotu czynu w 2008 roku nie przekroczy kwoty 5630 zł, to czyn taki zakwalifikowany zostanie jako wykroczenie, a nie przestępstwo skarbowe. Ekspert zwraca uwagę, że do końca 2007 roku kwotowa granica między wykroczeniem a przestępstwem wynosi 4680 zł. Zatem 1 stycznia 2008 r. nastąpi jej wzrost o 950 zł.

- Oznacza to, że w przypadku kontroli prowadzonych zarówno przez organy podatkowe, jak i organy kontroli skarbowej, w wyniku których stwierdzone zostaną nieprawidłowości polegające np. na zawyżeniu kosztów uzyskania przychodów, jeżeli wynikające z tego uszczuplenia podatkowe będą wyższe w stosunku do 2007 roku o kwotę nie większą niż 950 zł, to w dalszym ciągu będzie to czyn zabroniony kwalifikowany jako wykroczenie skarbowe - mówi Zygmunt Tabisz.

Jak zmienią się grzywny

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


CO ZALEŻY OD PŁACY MINIMALNEJ

Podniesienie wysokości płacy minimalnej ma też wpływ m.in. na wysokość:

- kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia za pracę - GP nr 220/2007,

- dodatku za pracę w nocy - GP nr 226/2007,

- składek na ubezpieczenia społeczne osób rozpoczynających działalność - GP Nr 208/2007.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »