| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od pożyczek z sieci jest podatek

Od pożyczek z sieci jest podatek

Niebawem mają ruszyć dwa serwisy internetowe udzielające pożyczek. Pieniądze będą pożyczały sobie osoby fizyczne bez pośrednictwa banków. Od tego typu transakcji będzie trzeba zapłacić podatek i rozliczyć się z fiskusem.

Profesjonalne udzielanie pożyczek będzie miało miejsce m.in. w przypadku istnienia instytucji pośredniczącej w udzielaniu pożyczki pomiędzy dwiema osobami fizycznymi.

- Obowiązek podatkowy w PCC spoczywa na biorącym pożyczkę, co może oznaczać konieczność każdorazowego sprawdzania przez pożyczkobiorcę podatkowego statusu podmiotu udzielającego pożyczki - radził Tomasz Rysiak.

Kwestia opodatkowania pożyczek podatkiem od czynności cywilnoprawnych może być uzależniona od wielu czynników. Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, uważa, że co do zasady pożyczki, niezależnie od formy ich udzielenia, podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 2 proc. Dotyczy to w szczególności przypadków, gdy umowa pożyczki zawarta zostałaby w Polsce, czy też pożyczka będzie wykonywana w Polsce np. poprzez rachunek bankowy w polskim banku.

- Już w związku z tym mogą powstać wątpliwości w przypadku, gdyby pożyczki były udzielane przez internet od podmiotów zagranicznych. Problematyczne może być ustalenie, gdzie została zawarta umowa oraz gdzie jest wykonywana. Zasady opodatkowania pożyczek będą także ściśle zależeć od statusu podmiotów uczestniczących w transakcji - uważa Katarzyna Bieńkowska.

Według naszej rozmówczyni, pożyczka mogłaby korzystać ze zwolnienia od podatku, jeżeli byłaby traktowana jako usługa pośrednictwa finansowego, opodatkowana (zwolniona z) VAT (nawet jeżeli byłaby to usługa świadczona poza systemem bankowym). Czynności cywilnoprawne opodatkowane VAT (lub z niego zwolnione) podlegają zwolnieniu z PCC.

- Zwolnienie z PCC jest przewidziane także w odniesieniu do pożyczek udzielanych przez zagranicznych przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek - wyjaśniła Katarzyna Bieńkowska.

Także banki i instytucje pożyczkowe wykorzystują internet w celu dotarcia do klientów. Michał Bator podkreślił, że tworzone są strony internetowe do wypełniania wniosku o pożyczkę. Po dokonaniu oceny ryzyka kredytowego i akceptacji klienta instytucja pożyczkowa wysyła mu komplet dokumentów do podpisania.

- Tego rodzaju pożyczki są opodatkowane na takich samych zasadach jak pożyczki udzielane przez instytucje pożyczkowe. Instytucje te prowadzą działalność i są podatnikami VAT, jednak działalność w zakresie udzielania pożyczek to usługi pośrednictwa finansowego zwolnione z VAT - dodał Michał Bator.

Wskazał też, że umowy, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu ich zawarcia działa jako podatnik VAT, nie są opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pożyczka udzielona przez bank lub instytucję pożyczkową jest zwolniona z VAT i nie podlega PCC.

Ważne!

Pożyczki przez internet będą udzielane bez pośrednictwa banków. Warunki spłaty będą ustalały strony. Nie będzie można pożyczyć jednorazowo więcej niż 25 tys. zł, a oprocentowanie nie będzie mogło przekraczać 26 proc. rocznie

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie pożyczek

PCC-3 taką deklarację będzie musiał złożyć pożyczkobiorca w urzędzie skarbowym. Deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »