Minister Finansów wydłuża terminy dot. kas fiskalnych dla poszkodowanych w powodzi

Minister Finansów wydłuża terminy dot. kas fiskalnych dla poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć terminy, w którym podatnicy poszkodowani w czasie powodzi muszą raportować zdarzenia dotyczące kas fiskalnych – wynika z projektów rozporządzeń, opublikowanych 26 września 2024 r. na stronach Rądowego Centrum Legislacji.

MF chce wydłużyć terminy raportowania zdarzeń dotyczących kas fiskalnych w związku z powodzią. Dwa projekty rozporządzeń

26 września 2024 r.  na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowane zostały dwa projekty rozporządzeń, przygotowane przez Ministerstwo Finansów. 

Jeden projekt ma na celu nowelizację rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, drugi zaś ma zmienić rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Oba projekty dotyczą jednak tej samej kwestii – terminów raportowania zdarzeń, dotyczących kas fiskalnych, służbom skarbowym.

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnicy są obowiązani do powiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o zdarzeniach związanych zarówno z używaniem kas rejestrujących, jak i z zakończeniem pracy tych kas. Szczegółowy sposób postępowania oraz terminy z tym związane określają przepisy rozporządzenia w sprawie stosowania kas" – wskazano w uzasadnieniach do projektów.

"Terminy te nie przystają do okoliczności związanych z potrzebą podejmowania przez podatników szeregu czynności związanych z przeciwdziałaniem skutkom klęski żywiołowej na skutek powodzi. W związku z tym oczekiwane byłoby wprowadzenie regulacji, która odpowiednio je wydłuża" – czytamy także.

Autopromocja

Jakie terminy teraz a jakie po wydłużeniu

Zgodnie z obecnymi przepisami, podatnicy mają w przypadku niektórych zdarzeń 5 dni od chwili ich wystąpienia na przesłanie informacji do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W projektach proponuje się wydłużenie tego okresu do 20 dni od momentu wystąpienia zdarzenia dla podatników, których dotknęła powódź.

Wydłużenie terminu przeprowadzenia obowiązkowego przeglądu kas

Projektowane przepisy wydłużają też terminy przeprowadzenia obowiązkowego przeglądu kas. Wydłużeniu ulegną – również do 20 dni, ale od momentu wejścia w życie znowelizowanego rozporządzenia – terminy, wynikające ze stosowania lub zakończenia pracy kas fiskalnych.

Projektowane rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)
ms/ mick/

Źródła:
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Minister Finansów wydłuża terminy dot. kas fiskalnych dla poszkodowanych w powodzi
26 wrz 2024

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć terminy, w którym podatnicy poszkodowani w czasie powodzi muszą raportować zdarzenia dotyczące kas fiskalnych – wynika z projektów rozporządzeń, opublikowanych 26 września 2024 r. na stronach Rądowego Centrum Legislacji.

Estoński CIT a zagraniczne spółki - sprytna luka, o której nie wiedziałeś
26 wrz 2024

Czy udział w zagranicznej spółce zawsze wyklucza estoński CIT? Przykład polskiej firmy, która przystąpiła do luksemburskiej spółki typu special limited partnership, pokazuje, że nie jest to takie oczywiste. Wyrok sądu potwierdził, że taki udział nie musi pozbawiać prawa do preferencji podatkowej.

Mały ZUS plus już po 2 latach płacenia dużego ZUS-u, a nie po 3 latach
25 wrz 2024

Mały ZUS plus przysługuje przedsiębiorcom w okresach pięcioletnich, czyli 3 lata preferencyjnego oskładkowania i 2 lata przerwy na duży ZUS a nie 3 lata przerwy jak twierdził dotąd Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak 27 czerwca 2024 r. orzekł Sąd Okręgowy w Gorzowie Wlkp.

Odpowiedzialność karna księgowej w razie tzw. trójkąta umów
25 wrz 2024

Księgowa może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, gdy firma stosuje tzw. "trójkąt umów", czyli sytuację, w której pracownik zawiera dodatkową umowę z inną firmą, a efekty tej pracy trafiają do pierwotnego pracodawcy. W takich przypadkach, jeżeli nie są prawidłowo odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne lub dochodzi do unikania opodatkowania, księgowa może odpowiadać za błędy w rozliczeniach. Odpowiedzialność wynika z przepisów prawa karnego oraz karno-skarbowego.

Prof. Modzelewski: Trzeba odbudować wiarygodność prawodawcy podatkowego. Rząd ma problem z porządkami po „Polskim Ładzie”
25 wrz 2024

Podatnicy przestali się interesować przepisami podatkowymi – twierdzi profesor Witold Modzelewski. I tłumaczy dlaczego wiarygodność ustawodawcy podatkowego i przekonanie, że działa on w interesie publicznym, ma kluczowe znaczenie.

Wpłaty na PFRON będą niższe po zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. Jak to obliczyć?
26 wrz 2024

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych może istotnie wpłynąć na obniżenie wpłat na PFRON firmy. - Dzięki zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością, nasz klient nie tylko wyeliminował obowiązkową wpłatę na PFRON, ale również zyskał cennego pracownika oraz wzmocnił pozytywny wizerunek społeczny, związany z zatrudnieniem osoby z niepełnosprawnością - informuje Rafał Rybczyk z HR Quality. 

Ustawa o ochronie sygnalistów od 25 września 2024 r. Ale większość musi wdrożyć procedury od 2025 roku. Na jaki dzień trzeba ustalić stan zatrudnienia? Jakie kary?
24 wrz 2024

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie 25 września 2024 r. Ale na jaki dokładnie dzień należy ustalić stan zatrudnienia, który zobowiązuje podmiot do wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych (co najmniej 50 zatrudnionych osób)? Ustawa każde ustalać ten stan na 1 stycznia oraz 1 lipca 2024 roku a w tych dniach 2024 r. ustawa ta nie weszła jeszcze w życie. Zatem przyjmuje się, że stan zatrudnienia należy ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. oraz na ten dzień mieć przygotowaną procedurę. Termin 25 września 2024 r. dotyczy głównie podmiotów, dla których próg zatrudnienia nie ma znaczenia, czyli np. biura rachunkowe. 

Kary za nocleg kierowcy w kabinie w Niemczech, Francji i Belgii (nawet 3000 euro). Kiedy można dostać mandat i czy trzeba mieć rachunki z hoteli?
24 wrz 2024

Od wielu lat toczą się spory odnośnie przepisów Unii Europejskiej dotyczących zakazów spędzania regularnego, 45-godzinnego odpoczynku kierowcy w pojeździe. Kiedy - w obecnym stanie prawnym - kierowca może dostać mandat za spędzenie noclegu w kabinie i czy jest zobowiązany przedstawić rachunki za pobyt w hotelu?

Firmy muszą się mieć na baczności, jeśli nie chcą odpowiadać za oszustwa VAT-owskie pracownika. Wyrok NSA
24 wrz 2024

NSA wydał wyrok, który wskazuje, że firma odpowiada za oszustwa VAT-owskie pracownika nawet jeśli nic o nich nie wiedziała. Przedsiębiorca może się jednak zabezpieczyć przed odpowiedzialnością za przestępstwa członków zespołu wdrażając w firmie nadzór nad działaniami pracowników, w tym nadzór księgowy i prawny.

Zatrudnisz żołnierzy WOT lub Aktywnej Rezerwy: dostaniesz ulgi podatkowe i preferencje w zamówieniach publicznych. Już w 2024 roku?
24 wrz 2024

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało w trybie pilnym projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy. Projekt ten został opublikowany 24 września 2024 r. i tego samego dnia przyjęła go Rada Ministrów i skierowała do Sejmu. Te nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze przed końcem 2024 roku.

pokaż więcej
Proszę czekać...