| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dla małżonków jeden limit

Dla małżonków jeden limit

Przepisy nie dają podstaw do przyznania każdemu z małżonków osobnego limitu dającego prawo do niższego ryczałtu. Przy rozliczaniu przychodów z najmu mieszkania kwota stanowiąca równowartość 4 tys. euro dotyczy obojga małżonków. Zdaniem niektórych ekspertów, jeden limit dla małżonków może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją.

Opinię tę potwierdzają również inni eksperci.

- Niestety, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne uniemożliwia zastosowanie limitu warunkującego niższą stawkę podatku oddzielnie dla obojga małżonków. Powyższe ograniczenie dotyczy jedynie tylko tych małżonków, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa i przedmiot najmu jest tą wspólnością objęty - wyjaśnia Trajan Szuladziński, doradca podatkowy z Warszawy.

Podkreśla, że jest to konsekwencją przepisu zawartego w art. 12 ust. 5 w związku z ust. 6 wspomnianej ustawy.

- Regulacja art. 12 ust. 11 ustawy uniemożliwiająca zastosowanie do małżonków kwoty uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 8,5 proc. może budzić wątpliwości co do zgodności z konstytucją i wyrażoną w niej zasadą równości wobec prawa - uważa Trajan Szuladziński.

Jak zaznacza, w każdym innym przypadku współwłasności niż między małżonkami, każdy ze współwłaścicieli uwzględnia kwotę 4 tys. euro i do tej kwoty stosuje stawkę obniżoną.

Agata Piotrowska-Kot, konsultant podatkowy w spółce Tarwid Liwanowska Mazur i Partnerzy, zwraca m.in. uwagę, że zasadą jest opodatkowanie odrębne przychodów uzyskiwanych przez małżonków z najmu majątku wspólnego. Każdy z małżonków powinien opodatkować przychody z najmu nieruchomości wspólnych - po połowie - i złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu albo korzystając z możliwości opodatkowania łącznego przychodów z najmu przez jednego z małżonków, złożyć dodatkowo organowi podatkowemu oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego z małżonków, zgodnie z art. 12 ust. 6 i 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

- Przepisy ustawy zatem pozwalają złożyć oświadczenia o opodatkowaniu przychodów z nieruchomości przez jednego z małżonków. Nie jest to jednak równoznaczne z uzyskaniem podwójnego limitu, pozwalającego w efekcie na opodatkowanie przychodów z najmu majątku wspólnego małżonków niższą stawką - zaznacza Agata Piotrowska-Kot.

Niezależnie od tego, czy opodatkowują oni przychody z najmu nieruchomości wspólnych razem czy osobno, limit przychodu - 4 tys. euro - odnosi się łącznie do przychodów osiąganych z wynajmu nieruchomości należących do obojga małżonków.

Renata Mikulewicz, radca prawny z działu szkoleń Kancelarii BSO Prawo i Podatki Bramorski Szermach Okorowska we Wrocławiu, podkreśla, że małżonkowie, między którymi jest wspólność majątkowa, dochody (przychody) z najmu dzielą na dwie części i każdy z małżonków rozlicza podatek od połowy dochodu (przychodu).

- Jednakże limit 4 tys. euro określony w ustawie pozwalający na opodatkowanie przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 8,5 proc. w przypadku małżeństwa zgodnie z art. 12 ust. 11 ustawy dotyczy łącznie obojga małżonków - wyjaśnia Renata Mikulewicz.

15 072 zł wynosi na ten rok równowartość 4 tys. euro

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie ryczałtu od najmu - przykład

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »