REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżonkowie i wspólnicy złożą więcej wniosków

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

O interpretację podatkową mogą wystąpić m.in. małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej. Jednak wniosek o interpretację nie przewiduje możliwości złożenia go przez więcej niż jednego podatnika. W konsekwencji mąż i żona lub wspólnicy w tej samej sprawie muszą składać kilka wniosków.

Każdy podatnik ma prawo wystąpić do ministra finansów z wnioskiem o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej. W tym celu musi wypełnić formularz ORD-IN, opłacić minimum 75 zł opłaty i poczekać trzy miesiące na odpowiedź. Taką możliwość mają również małżonkowie oraz wspólnicy spółek osobowych. Mimo że przepisy przyznają takie uprawnienie małżonkom i wspólnikom, sam wzór wniosku o interpretację ORD-IN nie pozwala na korzystanie z tego przywileju. Dlaczego? Rubryka w formularzu wniosku zawiera miejsce na wpisanie danych tylko jednego podatnika.

Autopromocja

W konsekwencji - zdaniem ekspertów MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy - jeśli interpretację będą chcieli uzyskać małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej, każda z tych osób będzie musiała złożyć wniosek o interpretację, mimo że wniosek będzie dotyczył tej samej sprawy.

Ograniczający wzór

Ordynacja podatkowa umożliwia szerokiej grupie podmiotów wystąpienie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Małgorzata Sobońska, adwokat, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, przypomina, że przepisy rozdziału 1a Ordynacji podatkowej posługują się określeniem: zainteresowany, składający wniosek, wnioskujący o wydanie, wnioskodawca, podatnik, który zastosował się do interpretacji. W związku z tym należy uznać, że wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyć mogą małżonkowie opodatkowani wspólnie lub wspólnicy spółki osobowej.

- Wzór wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie przewiduje sytuacji złożenia go przez małżonków lub wspólników spółki cywilnej. W takiej sytuacji, aby móc skorzystać z prawa do żądania wydania takiej interpretacji, która miałaby spełniać swoją ochronną funkcję wobec obydwu małżonków, jak również wszystkich wspólników spółki osobowej, należałoby złożyć oddzielne wnioski - argumentuje Małgorzata Sobońska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypełnienie wniosku

Formularz wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie zawiera oddzielnych rubryk na wpisanie osób małżonków lub wspólników spółki osobowej.

Rafał Mikulski, konsultant w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wskazuje, że możliwe rozwiązanie polegające na wpisaniu danych jednego małżonka (wspólnika) w rubryce B. 1 Dane identyfikacyjne, a w rubryce F Wyczerpujące przedstawienie zaistniałego stanu faktycznego (stanów faktycznych), zdarzenia przyszłego (zdarzeń przyszłych) i pytania (pytań) danych drugiego (pozostałych wspólników) oraz wskazania, że wniosek składa obydwoje małżonków nie daje gwarancji skutecznej ochrony obydwu małżonków (pozostałych wspólników).

- Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 14k par. 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie może szkodzić wnioskodawcy, a wnioskodawcą z formalnego punktu widzenia jest jeden z małżonków (wspólników) - stwierdza Rafał Mikulski.

Jednocześnie dodaje, że nie usuwa tych wątpliwości złożenie załącznika do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, bowiem nie stanowi on samodzielnego dokumentu, a dołączany jest do wniosku. Zatem dane wnioskodawcy z rubryki B. 1 Dane identyfikacyjne z załącznika powinny odpowiadać danym z rubryki B. 1 wniosku.

Zapewnienie ochrony

Literalne brzmienie przepisów Ordynacji podatkowej wskazuje, że nie jest możliwe rozciągnięcie ochrony wynikającej z tzw. zasady nieszkodzenia na podmiot inny niż wnioskodawca. Na ten aspekt zwraca uwagę Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. Jak podkreśla, zasadą ogólną jest, że zastosowanie się do interpretacji indywidualnej nie może szkodzić wnioskodawcy. Wyjątki od tej reguły - tj. rozciągnięcie zasady nieszkodzenia na inne podmioty - przewiduje art. 14n par. 1 Ordynacji podatkowej, który jednak wymienia tylko spółkę (w zakresie interpretacji otrzymanej przez osoby, które ją założyły) i oddział/przedstawicielstwo (w zakresie interpretacji wydanej na wniosek tworzącego go przedsiębiorcy).

- W prawie podatkowym wyjątki powinny być interpretowane ściśle, stąd też z brzmienia przepisów należy wnioskować, że interpretacja uzyskana przez jednego z małżonków lub wspólników chroni wyłącznie tę osobę - podsumowuje Alicja Sarna.

4 KROKI

Jak małżonkowie lub wspólnicy mogą uzyskać interpretację

1 Sporządzenie wniosku

Aby uzyskać interpretację podatkową, trzeba wypełnić formularz ORD-IN.

2 Złożenie dwóch formularzy

Jeśli interpretację będą chcieli uzyskać małżonkowie lub wspólnicy spółki osobowej, każda z tych osób będzie musiała złożyć wniosek o interpretację, mimo że będzie on dotyczył tej samej sprawy.

3 Wniesienie opłaty

W zależności od liczby stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku, od każdego z nich trzeba wnieść 75 zł opłaty w ciągu siedmiu dni.

4 Czekanie na odpowiedź

Minister finansów na wydanie interpretacji ma trzy miesiące od momentu złożenia wniosku przez podatnika.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konstrukcja wniosku o wydanie interpretacji uniemożliwia wpisanie danych większej liczby wnioskujących niż jednego podatnika

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIE EKSPERTÓW MDDP MICHALIK DŁUSKA DZIEDZIC I PARTNERZY

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Małgorzata Sobońska, adwokat, partner

MAŁGORZATA SOBOŃSKA

adwokat, partner

Złożenie wniosku o wydanie interpretacji dla małżonków lub wspólników spółki osobowej oznacza, że każdy z małżonków (wspólników) składałby oddzielny wniosek, a w opisie zaistniałego stanu faktycznego pojawiłoby się zastrzeżenie, że wniosek dotyczy tego samego stanu faktycznego, który opisany został przez drugiego małżonka (wspólnika) w odrębnym wniosku. Każdy z odrębnych wniosków składany przez odrębny podmiot, a dotyczący tego samego stanu faktycznego, byłby uzupełnieniem pozostałych, a nie konkurencyjnym wnioskiem tego samego podmiotu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rafał Mikulski, konsultant

RAFAŁ MIKULSKI

konsultant

Można rozważyć złożenie dwóch wniosków, w których wskazany będzie taki sam stan faktyczny, ale różne podmioty - każdy z małżonków (wspólników) z osobna. Takie rozwiązanie jednak niesie ze sobą konieczność poniesienia kosztu opłaty za każdy złożony wniosek. Można również w samej treści wniosku wskazać, że sprawa dotyczy dwóch wnioskodawców, czyli obojga małżonków. To nie formularz, lecz treść wniosku decyduje bowiem o tym, ilu wnioskodawców zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Alicja Sarna, doradca podatkowy

ALICJA SARNA

doradca podatkowy

Podmioty znajdujące się w identycznej sytuacji faktycznej i prawnej powinny podlegać takiej samej ochronie. Występowanie z kilkoma identycznymi wnioskami, choć uprawnione i zasadne, wydaje się niepotrzebnym mnożeniem bytów. Co więcej, stwarza ryzyko uzyskania odmiennych odpowiedzi, co z kolei byłoby sytuacją niezgodną z zasadą równego traktowania podmiotów. Warto więc rozważyć zmianę regulującą, że wniosek może złożyć kilku wnioskodawców łącznie (np. jeden jako podpisujący, a reszta jako uczestnicy postępowania), z których każdy mógłby skorzystać z ochrony wynikającej z interpretacji w takim samym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    Podmiot uprawniony do zatwierdzania czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji. Co wynika z przepisów ustawy?

    Podmiot zatwierdzający czynności zarządu jest nową instytucją, która po raz pierwszy pojawiła się w polskim systemie prawnym w Ustawie o fundacji rodzinnej. Uprawnienie do zatwierdzania czynności obejmuje okres, gdy fundacja rodzinna posiada status fundacji rodzinnej w organizacji, to jest okres od momentu zawiązania fundacji rodzinnej (odpowiednio: złożenia oświadczenia o ustanowieniu fundacji rodzinnej stanowiącego akt założycielski fundacji, albo otwarcia spadku po spadkodawcy, który ustanowił fundację rodzinną w treści testamentu). Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie sposobu funkcjonowania tego podmiotu.

    Wynajmujesz magazyn lub halę produkcyjną? Czy wiesz, że możesz uzyskać zwolnienie z podatku dochodowego?

    Przedsiębiorca nie musi być właścicielem nieruchomości, żeby skorzystać ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Znaczna część działalności prowadzonej w wynajmowanych halach produkcyjnych i magazynowych kwalifikuje się do zwolnień od podatku. Jak to więc możliwe, że wielu najemców nie korzysta z ulg podatkowych, chociaż mogliby?

    Składka zdrowotna może wzrosnąć po przekroczeniu limitów. „Przedsiębiorcy znowu się będą zastanawiać, jaką formę wybrać, a jak źle wybiorą, to zapłacą wyższy podatek niż powinni”

    Poznaliśmy propozycje zmian w składce zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Składka od stycznia 2025 roku ma wynosić w podstawowej wysokości 9 proc. liczonych od 75 proc. płacy minimalnej. W przypadku przedsiębiorców rozliczających się podatkiem linowym lub ryczałtem składka może wzrosnąć po przekroczeniu limitów, których wysokość jest uzależniona od średniego wynagrodzenia. Zmiany w składce zdrowotnej komentuje doradca podatkowy Adam Mariański.

    REKLAMA