| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

• zastosowanie przyspieszonej amortyzacji w pierwszym roku amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych.
Oczywiście w każdym przypadku możliwość przyspieszenia amortyzacji obwarowana jest różnymi warunkami.
Podwyższenie stawki amortyzacyjnej
Zasady stosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych ustanowione zostały w art. 16i ust. 2–7 u.p.d.o.f. i art. 22i ust. 2–7 u.p.d.o.p. Przepisy te stanowią, że podatnicy mogą podane w wykazie stawki podwyższać w trzech przypadkach. Po pierwsze, stawka może być podwyższona dla budynków i budowli używanych w warunkach:
• pogorszonych – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,2,
• złych – przy zastosowaniu współczynników nie wyższych niż 1,4.
Za pogorszone warunki używania budynków i budowli uważamy używanie tych środków trwałych pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu. Natomiast za złe warunki używania budynków i budowli uważamy używanie tych środków trwałych pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza, gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych. Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu.
Drugą sytuacją, kiedy możliwe jest zastosowanie indywidualnych stawek amortyzacyjnych, jest użytkowanie przez podatnika maszyn, urządzeń i środków transportu (z wyjątkiem morskiego taboru pływającego) używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej. W takim przypadku możliwe jest zastosowanie – tylko w okresie występowania wspomnianych okoliczności – współczynnika nie wyższego niż 1,4. Przez maszyny, urządzenia i środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej rozumiemy te obiekty, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub innych wskazujących na bardziej intensywne zużycie. Na uwagę zasługuje fakt, że możliwość przyspieszenia amortyzacji ze względu na wymienione okoliczności dotyczy także samochodów osobowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK