| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koszty podatkowe w 2005 roku

Koszty podatkowe w 2005 roku

PRZYKŁAD
Spółka prowadzi działalność w zakresie ochrony mienia. Jedną z oferowanych usług jest ochrona osiedli domków jednorodzinnych przez patrole w samochodach osobowych. Samochody te wykorzystywane są praktycznie bez przerwy – co 12 godzin zmieniają się jedynie ich załogi. Czy w takim przypadku możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacyjnej? Wydaje się, że w opisanej w pytaniu sytuacji możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacyjnej przy użyciu współczynnika nie wyższego niż 1,4. Samochody użytkowane przez spółkę spełniają bowiem oba warunki (a wystarczy spełnienie jednego) uprawniające do skrócenia okresu amortyzacji, tzn.:
• są używane bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych,
• wymagają szczególnej sprawności technicznej (ze względu na fakt, że ich awaria uniemożliwiłaby ewentualną interwencję patrolu).
Trzecią sytuacją, kiedy możliwe jest skrócenie okresu amortyzacji, jest użytkowanie przez podatnika maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych poddanych szybkiemu postępowi technicznemu. W tym przypadku ustawodawca dopuścił podwyższenie stawki amortyzacyjnej przy zastosowaniu współczynnika nie wyższego niż 2,0. Chodzi tu o maszyny, urządzenia i aparaturę, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną.
W razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek, o których mowa w pierwszym i drugim przypadku, stawki ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany. W sytuacji trzeciej podatnicy mogą podwyższać stawki bądź rezygnować z ich stosowania, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
PRZYKŁAD
Spółka wybudowała halę, która w początkowym okresie wykorzystywana była do przechowywania materiałów budowlanych. W związku z tym spółka stosowała 2,5% stawkę amortyzacji. Od lutego 2004 r. spółka przeniosła magazyn do innego budynku, a w hali uruchomiła produkcję, podczas której wykorzystywane są żrące środki chemiczne. Czy i od kiedy spółka może podwyższyć stawkę amortyzacyjną?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »