Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę / Bloomberg

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

rozwiń >

Choć Komisja Europejska zrezygnowała z planów wprowadzenia unijnego podatku cyfrowego, temat nie znika z agendy państw członkowskich. W Polsce nad własnym rozwiązaniem intensywnie pracuje Ministerstwo Cyfryzacji, a projekt ustawy ma zostać przedstawiony jeszcze w tym roku. Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiada, że szczegółowe analizy pojawią się już w lipcu. Nowy podatek ma dotyczyć przede wszystkim firm cyfrowych, które osiągają wysokie przychody na polskim rynku, ale zyski wyprowadzają za granicę. Pomysł budzi kontrowersje – także w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza z USA. Mimo to, jak podkreśla rząd, Polska nie zamierza rezygnować z własnej strategii opodatkowania big techów.

Autopromocja

Bruksela wycofuje się z podatku cyfrowego

Portal „Politico” poinformował, że Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu się z planów nałożenia podatku na największe firmy cyfrowe. Według ustaleń portalu, podatek cyfrowy został usunięty z listy proponowanych podatków na najbliższą, siedmioletnią perspektywę finansową Unii Europejskiej.

Polska idzie własną drogą

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski został zapytany w poniedziałek w „Super Expressie” o zapowiadane przez niego wprowadzenie podatku cyfrowego w Polsce:

– Prace zostaną ogłoszone w lipcu; to znaczy my w tym miesiącu, w lipcu, przedstawimy informacje dotyczące tego, jak wyglądają nasze analizy. Zaprosimy przeciwników i zwolenników podatku cyfrowego i Ministerstwo Cyfryzacji przedstawi kierunki. (...) W Polsce prace (nad podatkiem cyfrowym) nie są zawieszone i nie będą – powiedział wicepremier.

Francja i Austria jako wzór

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad podatkiem; nigdy nie ufałem, że Europa to doprowadzi do finału, dlatego chcę iść drogą taką, jak poszli Francuzi czy Austriacy; wewnętrznego naszego podatku – wyjaśnił Gawkowski.

Wicepremier ocenił, że w UE są państwa, które wiedzą, że wprowadzenie takiego podatku nie wpłynie wyraźnie na ich budżety, więc wolą nie zabierać głosu.

– Polska o podatku cyfrowym będzie mówiła i tę sprawę będzie realizowała – zapewnił.

Kogo obejmie nowy podatek?

– Według mnie powinniśmy mieć duży podatek cyfrowy od firm, które tutaj działają, które dużą część zysku wyprowadzają za granicę – podkreślił minister.

Założenia podatku cyfrowego w Polsce:

  • dotyczy firm o wysokich przychodach z polskiego rynku
  • stawka od 3 do 6 proc.
  • projekt ustawy zostanie przedstawiony w 2025 r.

Waszyngton niechętny nowemu rozwiązaniu

Wprowadzenie podatku cyfrowego Gawkowski zapowiedział już w marcu. Do sprawy odniósł się Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. W serwisie X zasugerował, że administracja Trumpa może odpowiedzieć odwetem na takie działania.

Minister finansów: decyzje podejmujemy sami

Minister finansów Andrzej Domański w marcu przypomniał, że to jego resort odpowiada za kształtowanie polityki podatkowej:

– W Polsce politykę podatkową kształtuje Ministerstwo Finansów. Dziś nie pracujemy nad podatkiem cyfrowym. Natomiast sami jako kraj ustalamy, jakie podatki wprowadzamy i żadne deklaracje ze strony ambasadorów nie mają wpływu na nasze decyzje – zaznaczył Domański.

Francja przecierała szlak już w 2019

Francja jako pierwszy kraj w UE wprowadziła 3-procentowy podatek cyfrowy w 2019 roku. Konstrukcja ustawy wykluczała z opodatkowania prawie wszystkie francuskie firmy technologiczne. Warunkiem objęcia podatkiem było:

  • globalne przychody firmy na poziomie 750 mln euro
  • przynajmniej 25 mln euro przychodów z rynku francuskiego

W odpowiedzi ówczesny prezydent USA, Donald Trump, nazwał francuski podatek „głupotą Macrona” i zagroził wyższymi cłami na francuskie wina.

podatek cyfrowy big tech

Shutterstock

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie
18 lip 2025

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]
18 lip 2025

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia
18 lip 2025

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce
17 lip 2025

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?
18 lip 2025

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]
18 lip 2025

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia
15 lip 2025

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę
15 lip 2025

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie
14 lip 2025

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe
14 lip 2025

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

pokaż więcej
Proszę czekać...