REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
obowiązkowy KSeF od 2026 roku
Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

rozwiń >

Najważniejsze zmiany

● Skrócenie terminu zwrotu VAT: Projekt zakłada skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT z 60 do 40 dni.
● Dodatkowe odroczenia dla najmniejszych podmiotów: Dla mikroprzedsiębiorców, których transakcje potwierdzane fakturami o łącznej wartości sprzedaży do 10 tys. zł miesięcznie, termin wdrożenia zostanie odroczony do 1 stycznia 2027 r. (dotyczy to podmiotów "wykluczonych cyfrowo").
● Certyfikaty wystawcy faktury: Od 1 listopada 2025 r. przedsiębiorcy będą mogli występować o certyfikaty wystawcy faktury, niezbędne do uwierzytelnienia w systemie i wystawiania e-faktur w trybie awaryjnym i offline.

REKLAMA

Autopromocja

Co pozostało bez zmian (lub zostało potwierdzone):

Terminy

Termin wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania od 2026 roku został potwierdzony.
- Od 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie firmy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2024 r. 200 mln zł.
- Od 1 kwietnia 2026 r. obowiązek ten zacznie obowiązywać pozostałych przedsiębiorców.

Tryb offline 24

Utrzymano możliwość korzystania z trybu "offline 24", umożliwiającego wystawianie faktur ustrukturyzowanych i przesłanie ich do KSeF w kolejnym dniu roboczym. Zrezygnowano z wcześniejszego ograniczenia uzależniającego skorzystanie z tej opcji od "specyfiki działalności", co udostępnia tę możliwość większemu gronu podatników.

Faktury konsumenckie (B2C)

Potwierdzono możliwość fakultatywnego wystawiania faktur ustrukturyzowanych również dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyłączenia z KSeF

Utrzymano wyłączenia dla niektórych rodzajów faktur, m.in. faktur dokumentujących czynności zwolnione z VAT (np. usługi finansowe/ubezpieczeniowe) oraz samofakturowania w imieniu podmiotu nieposiadającego polskiego NIP. Faktury VAT RR dokumentujące nabycie produktów rolnych od rolników ryczałtowych również nie będą objęte obowiązkiem wystawiania w KSeF, choć dobrowolne wystawianie będzie możliwe od 1 kwietnia 2026 r.

Polecamy: KSeF w biurze rachunkowym - Poradnik Gazety Prawnej

Załączniki do faktur

Projekt przewiduje możliwość przesyłania faktur z załącznikiem, będącym elementem faktury ustrukturyzowanej.

Brak kar w 2026 r.

Odroczenie kar za nieprzestrzeganie obowiązków KSeF do końca 2026 r. ma zapewnić dodatkowy czas na prawidłowe wdrożenie systemu.

Kasy rejestrujące

Do końca 2026 r. ma być utrzymana możliwość wystawiania faktur z kas rejestrujących.

- Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o VAT w obszarze wprowadzenia obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur potwierdza, że to już nie odległa przyszłość, lecz bardzo bliska rzeczywistość. Choć terminy wejścia w życie obowiązkowego KSeF zostały przesunięte na luty i kwiecień 2026 roku, a dla najmniejszych podmiotów nawet na styczeń 2027 roku, to kluczowe jest zrozumienie, że te przesunięcia nie oznaczają odwołania, a jedynie dają dodatkowy czas na przygotowanie - ocenia Tomasz Mamys, ekspert ds. KSeF, Starszy Kierownik Zespołu Technicznego Wsparcia Sprzedaży oraz Projektów Wdrożeniowych w Symfonii.

Co to oznacza dla Małych i Średnich Przedsiębiorców?

Przede wszystkim – nie warto zwlekać. Ministerstwo Finansów oraz organizacje biznesowe, takie jak BCC, apelują o intensyfikację przygotowań. To nie tylko kwestia dostosowania technicznego, lecz również zmiany podejścia do fakturowania, obiegu dokumentów i zarządzania danymi.

Kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę i do których należy się przygotować:

1. Analiza procesów – przegląd aktualnych procedur związanych z wystawianiem, przesyłaniem, odbieraniem i archiwizowaniem faktur; identyfikacja obszarów wymagających modyfikacji w kontekście KSeF.

2. Dobór narzędzi IT – weryfikacja możliwości integracji obecnych systemów księgowych i fakturowych z KSeF; w razie potrzeby – wdrożenie nowego oprogramowania lub skorzystanie z bezpłatnych rozwiązań (np. e-mikrofirma MF).

3. Zarządzanie dostępami – opracowanie strategii nadawania i kontroli uprawnień dla pracowników oraz biur rachunkowych w kontekście obsługi systemu.

4. Obsługa trybu offline i awaryjnego – przygotowanie procedur na wypadek awarii systemu, zapoznanie się z zasadami działania trybu offline24.

5. Zmiany w fakturach korygujących i obsługa załączników – analiza nowych wymagań dotyczących dokumentów korygujących oraz możliwości dołączania załączników do faktur.

6. Działania edukacyjne – aktywne korzystanie z kampanii informacyjno-edukacyjnych MF, udział w szkoleniach, webinariach i kursach e-learningowych.

7. Weryfikacja przygotowania biura rachunkowego – upewnienie się, że biuro rachunkowe posiada odpowiednie kompetencje i narzędzia wspierające klientów w przejściu na KSeF.

Sądzę, że warto podejść do wdrożenia KSeF nie tylko jako kolejnego, nowego obowiązku, ale również jako do szansy na optymalizację procesów w firmie, zmniejszenia liczby błędów, szybszego dostępu do faktur i potencjalnie krótszego czasu zwrotu VAT. Im wcześniej rozpocznie się przygotowania, tym płynniej będzie można przejść na nowy system, unikając niepotrzebnego stresu. Nie warto czekać na ostatnią chwilę!

Tomasz Mamys, ekspert ds. KSeF, Starszy Kierownik Zespołu Technicznego Wsparcia Sprzedaży oraz Projektów Wdrożeniowych  w Symfonii

Źródło: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 1407) - przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA