KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz? / ShutterStock

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Ministerstwo Finansów opublikowało informacje techniczne dla integratorów systemów

Opublikowane w czerwcu 2025 r. przez Ministerstwo Finansów materiały zawierają komplet informacji technicznych dla integratorów systemów – ci mogą już analizować dokumentację i planować prace związane z KSeF. Przedsiębiorcy wciąż jednak działają w trybie przejściowym, bez możliwości samodzielnego testowania systemu. To dobry moment, by zweryfikować, czy dostawcy wykorzystywanych w firmie narzędzi IT są gotowi na integrację z Krajowym Systemem e-Faktur.

Testowe środowisko API, umożliwiające rozpoczęcie prac wdrożeniowych po stronie firm, zostanie udostępnione dopiero pod koniec września 2025 r. Biorąc pod uwagę, że obowiązek korzystania z KSeF zacznie obowiązywać część firm już w lutym 2026 roku, na przygotowania pozostaną zaledwie cztery miesiące.

Autopromocja

Poziom niepewności wciąż wysoki. Co jeszcze firmy powinny zrobić już teraz?

Obserwujemy, że świadomość przedsiębiorców na temat wymogów KSeF jest znacznie wyższa niż np. rok temu. Jednocześnie wciąż utrzymuje się wysoki poziom niepewności związany z kolejnymi zmianami terminów wdrożenia systemu. Dlatego warto, aby firmy sprawdziły udostępnione przez Ministerstwo materiały już teraz i zaczęły przygotowania.

Działy finansowe i księgowe mogą przeanalizować udostępnione dokumenty – zwłaszcza nowy schemat faktur – i sprawdzić, które z zawartych tam danych będą istotne z punktu widzenia firmy, jej specyfiki i branży, w której działa. Choć schemat jest jednolity dla wszystkich podmiotów, to jego praktyczne zastosowanie będzie zależało od specyfiki branży i wewnętrznych procesów każdej organizacji. Co ważne, elektroniczna forma dokumentów umożliwia szybkie pozyskanie kompletu danych, a to usprawni automatyzację procesów finansowych przedsiębiorstwa. To odpowiedni moment, by firmy przeanalizowały tę szansę i wykorzystały ją zgodnie ze swoimi potrzebami.

Polecamy: KSeF w biurze rachunkowym - Poradnik Gazety Prawnej

Harmonogram bardziej uporządkowany

Harmonogram udostępniania materiałów przez Ministerstwo jest dziś bardziej przejrzysty i przewidywalny. Dla dostawców rozwiązań to znaczne ułatwienie: mają już informacje potrzebne do tego, by przygotować system IT do nadchodzących zmian i zapewnić wsparcie klientom. Przedsiębiorcy za to muszą poczekać do 30 września – wtedy, zgodnie z planem, będzie można zacząć testować interfejs programistyczny (API). W listopadzie uruchomiona zostanie próbna wersja Aplikacji Podatnika KSeF 2.0. Będzie też można ubiegać się o certyfikaty wystawcy faktur, potrzebne do uwierzytelnienia w systemie, a także do korzystania z trybu awaryjnego i „offline24”. Certyfikaty te mają zapewniać bezpieczeństwo i ciągłość operacyjną.

Kluczowe jest, by przedsiębiorcy już teraz aktywnie współpracowali z dostawcami i podejmowali decyzje, które ułatwią im przejście na nowy model fakturowania.

Anna Puka, Dyrektor działu Pre-sales Consulting w firmie WEBCON

WEBCON jest największym polskim producentem platformy klasy low-code do automatyzacji i zarządzania procesami biznesowymi oraz najważniejszym dostawcą systemu do elektronicznego obiegu dokumentów w Polsce (według raportu Computerworld Top 200). Więcej informacji o firmie: www.webcon.com.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie
18 lip 2025

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]
18 lip 2025

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia
18 lip 2025

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce
17 lip 2025

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?
18 lip 2025

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]
18 lip 2025

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia
15 lip 2025

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę
15 lip 2025

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie
14 lip 2025

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe
14 lip 2025

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

pokaż więcej
Proszę czekać...