REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku

Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku
Walka z wyłudzeniami VAT priorytetem MF w 2015 roku
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Walka z wyłudzeniami VAT jest jednym z priorytetów resortu finansów w przyszłym roku - mówił 15 grudnia 2014 r. wiceminister finansów Jarosław Neneman podczas konferencji "Ułatwienia dla biznesu 2015+". Rząd liczy, że w styczniu Sejm zajmie się projektem w sprawie rozszerzenia procedury odwróconego VAT na kolejne towary.

Minister Neneman mówił, że gdy osiem lat temu był wiceministrem w resorcie finansów, główne problemy dotyczyły nadużyć związanych z akcyzą np. od oleju opałowego. "Teraz co innego jest większym problemem, mianowicie przestępczość związana z VAT" - powiedział.

Autopromocja

Wskazał, że kryminaliści, którzy kiedyś kradli TIR-y, albo sprzedawali narkotyki, teraz "korzystając z wad systemu rozliczania VAT-u w transakcjach wspólnotowych, wykorzystują lukę i na potęgę wyłudzają pieniądze". Neneman zaznaczył, że nie dotyczy to tylko polskiego fiskusa.

Odwrotne obciążenie w VAT i solidarna odpowiedzialność nabywcy

Przypomniał, że aby przeciwdziałać wyłudzeniom w branży stalowej, w ubiegłym roku wprowadzono odwrócony VAT na pręty (podatek odprowadza kupujący, a nie sprzedający). "Branża stalowa jest zachwycona, natomiast trzeba pamiętać, że odwrócony VAT, to nie jest remedium, które załatwia sprawę do końca" - ocenił. Chodzi o to, że przestępcy zmieniają branżę, poza tym odwrócony VAT jest zaprzeczeniem idei tego podatku. "Dlatego bardzo ostrożnie posuwamy się, jeżeli chodzi o odwrócony VAT" - poinformował Neneman. Dodał, że w zeszłym roku wprowadzono także tzw. solidarną odpowiedzialność podatkową. Zapowiedział, że planowane są kolejne zmiany w tym zakresie.

Wiceminister wskazał na projekt nowelizacji ustawy o VAT, który rozszerza listę towarów objętych procedurą odwróconego VAT, a także zakres odpowiedzialności solidarnej. "Zamiarem rządu jest, żeby w styczniu zajął się tym parlament (...) Chcielibyśmy, aby część dotycząca odwróconego VAT-u weszła w życie od 1 kwietnia 2015 r., ale czy to się uda, życie pokaże" - powiedział.

Odwrotne obciążenie w VAT – rozszerzenie listy towarów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że wciąż trwają dyskusje o tym, co można jeszcze zrobić, żeby przestępczość związaną z VAT radykalnie ograniczyć, wyrzucić poza granice Polski. Według niego coraz lepiej układa się współpraca służb skarbowych z sądami i prokuraturą. Zapowiedział też, że resort finansów będzie w awangardzie, jeśli chodzi o pomysły dotyczące zwalczania przestępczości podatkowej.

Według Nenemana nie często się zdarza, żeby przedsiębiorcy i administracja stali po tej samej stronie, a tak jest w przypadku walki z wyłudzeniami VAT. To dlatego, że przestępcy nie tylko uszczuplają dochody budżetu państwa, ale stanowią nieuczciwą konkurencję, która sprawia, że niektóre branże z trudem sobie radzą.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT odwrócone obciążenie VAT ma dotyczyć m.in. telefonów komórkowych, laptopów, notebooków czy konsoli do gier. Solidarna odpowiedzialność podatkowa oraz obowiązek jednomiesięcznego rozliczania podatku od towarów i usług ma objąć podmioty sprzedające srebro i platynę w postaci surowca. Poza tym podwyższona ma zostać minimalna i maksymalna kwota kaucji gwarancyjnej składanej przez podmioty dostarczające paliwa.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Ułatwienia dla firm 2015

Wiceminister finansów, szef Służby Celnej Jacek Kapica mówił natomiast o ułatwieniach dla firm, których można się spodziewać w przyszłym roku. Wskazał na czwartą ustawę deregulacyjną m.in. upoważniającą Krajową Izbę Gospodarczą do wystawiania świadectw pochodzenia produktów, czy tzw. pakiet portowy. "Najbardziej wrażliwym elementem są inspekcje (w portach - PAP) poza Służbą Celną, sanitarne czy weterynaryjne. Będziemy szczególnie współpracowali z tymi inspekcjami, żeby mobilizować je do dokonania tych czynności w ciągu 24 godzin" - mówił szef Służby Celnej.


Dodał, że ustawą deregulacyjną wprowadzono też kilkadziesiąt zmian w przepisach akcyzowych, a jedną z najważniejszych jest instytucja Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA). "Wprowadziliśmy ją w ślad za wiążącą informacją taryfową w obrocie celnym, aby zapewnić także bezpieczeństwo w obrocie akcyzowym" - powiedział. Dodał, że wydawanie WIA będzie zadaniem Izby Celnej z Wrocławia. "Jest przygotowana, żeby od początku stycznia tę usługę świadczyć" - oświadczył Kapica.

Komplet Podatki 2015

WIA ma umożliwić podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych, uzyskanie na ich wniosek w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. WIA będzie wydawana w formie decyzji, bezterminowo, ale utraci ważność w przypadku takiej zmiany przepisów prawa podatkowego w zakresie akcyzy, w wyniku której stanie się niezgodna z tymi przepisami.

Kapica przypomniał, że prawie rok temu MF podpisało z PwC porozumienie ws. badań satysfakcji klienta. Zgodnie z ich wynikami, firmy doceniają probiznesowe podejście Służby Celnej do przedsiębiorstw zaangażowanych w operacje celne. Niemniej 29 proc. uważa, że częstym problemem jest odnalezienie odpowiednich wyjaśnień MF, a dla 22 proc. zrozumienie tych instrukcji. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA