REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa Ordynacja podatkowa w 2015 r.

Nowa Ordynacja podatkowa w 2015 r. / Fot. Fotolia
Nowa Ordynacja podatkowa w 2015 r. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W expose Kopacz zapowiedziała też, że w roku 2015 rząd będzie pracował m.in. nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej, nowego Prawa o działalności gospodarczej, Prawa o prokuraturze oraz założeń do Kodeksu budowlanego.

W 2015 roku dojdzie też do zmian w Radzie Gospodarczej przy premierze, którą po b. premierze Janie Krzysztofie Bieleckim, kierować teraz będzie europoseł PO, b. unijny komisarz ds budżetu Janusz Lewandowski. W Radzie mają też dodatkowo zasiadać specjaliści w zakresie energetyki i górnictwa węglowego.

Autopromocja

Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedzianej w expose Kopacz - toczą się w powołanej specjalnie w tym celu Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Ministerstwo Finansów liczy, że projekt trafi na początku stycznia do Sejmu; zakładać ma on liczne ułatwienia dla podatników oraz klauzulę dot. unikania opodatkowania.

Do końca stycznia 2015 roku resort sprawiedliwości ma przygotować projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla niezamożnych, nazwanej przez premier w expose "Prawo dla każdego". Zgodnie z propozycją resortu sprawiedliwości, każdy obywatel ma uzyskać dostęp do informacji o prawie, a darmowa pomoc prawna będzie dla osób uprawnionych do otrzymywania pomocy społecznej. Projekt zakłada, że każdy obywatel byłby uprawniony do skorzystania z infolinii udzielającej "informacji prawniczej" o poszczególnych przepisach.

Według KPRM, planowane wejście w życie tych zmian, to styczeń 2016 r. (w zakresie pomocy prawnej) i styczeń 2017 r. (w zakresie informacji prawnej).

Kierownictwo resortu gospodarki w grudniu 2014 r. przyjęło założenia projektu nowego Prawa o działalności gospodarczej. Cel przepisów - zapowiedzianych w expose - to wprowadzenie domniemania uczciwości w relacjach administracja-biznes. Wiceszef resortu gospodarki Mariusz Haładyj powiedział PAP, że tempo pracy jest dostosowane do priorytetowego charakteru tej inicjatywy i - jego zdaniem - realne jest przyjęcie prawa do końca kadencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w Ordynacji podatkowej – projekt nowelizacji wniesiony przez Prezydenta RP

Nowe Prawo o działalności gospodarczej ma stworzyć ramy prawne dla funkcjonowania przedsiębiorczości w Polsce, a zarazem stanowić rodzaj "karty praw i gwarancji" dla firm, na którą przedsiębiorcy będą się mogli powoływać w kontaktach z urzędami.

Jednym ze sztandarowych projektów Kopacz, który przedstawiła w swoim expose była zapowiedź nowego, kompleksowego prawa dotyczącego budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. Założenia Kodeksu budowlanego mają zostać przedstawione Radzie Ministrów w pierwszym kwartale 2015 r. Pracami nad projektem zajmowała się Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. Ma on uregulować prawnie cały proces prawa inwestycyjno-budowlanego w formie jednego szerokiego aktu, który ma uregulować zagadnienia dot. kształtowania i realizacji lokalnej polityki przestrzennej, przygotowywania terenów pod inwestycje, realizacji procesu inwestycji, w tym inwestycji celu publicznego, utrzymania obiektów budowlanych, a także organizacji i reguł działania organów administracji publicznej w zakresie planowania i budownictwa.

Premier zapowiedziała również powstanie nowego Prawa o prokuraturze. Resort sprawiedliwości zaproponuje, aby prokurator generalny - składając sprawozdanie Sejmowi - był oceniany przez posłów w głosowaniu, bezwzględną większością głosów. Zarazem resort chciałby poszerzyć katalog osób, które mogłyby kandydować na prokuratora generalnego - dziś takie prawo mają tylko doświadczeni prokuratorzy i sędziowie.

Inną obietnicą szefowej rządu z expose jest kontynuacja polityki senioralnej. Premier zapowiedziała, że na lata 2014-2020 zostanie przeznaczone 280 mln zł na sprawy aktywności seniorów, z których mogą skorzystać m.in. Uniwersytety Trzeciego Wieku. Obiecała też stworzenie domów opieki; budowa domów ma być sfinansowana ze środków unijnych. Koszty pobytu seniora w 1/3 pokrywałby budżet państwa, w 1/3 samorząd i w 1/3 osoby prywatne, senior lub jego opiekunowie.

Odwrócony VAT od komórek i laptopów od 1 kwietnia 2015 r.

Premier zapowiedziała też podniesienie wydatków obronnych od 2016 r. z poziomu 1,95 proc. do 2 proc. PKB, możliwość udzielania zaliczek przy niektórych zamówieniach i przekazywanie na modernizację sił zbrojnych środków, których nie udało się wydać na programy wieloletnie.

Rząd pracuje jeszcze nad realizacją wielu obietnic z expose, zarówno premier Kopacz, jak i w wcześniejszych - Donalda Tuska. Chodzi m.in o reformę zasad nabywania uprawnień do emerytur, które mają przysługiwać wyłącznie tym górnikom, którzy pracują bezpośrednio przy wydobyciu. Nie jest też rozwiązana kwestia likwidacji Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,5 proc. podatku dochodowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Rząd ustalił ze stroną kościelną, że sprawa Funduszu Kościelnego zostanie odłożona do stycznia 2016 r.

Trwają też prace nad założeniami dotyczącymi opodatkowania dochodów z działalności rolniczej. Zgodnie z założeniami, obowiązywać ma limit przychodu, po przekroczeniu którego funkcjonował będzie podatek dochodowy.

W expose Kopacz zapowiedziała też, że w roku 2015 zwiększą się nakłady na budowę żłobków z 50 mln do 100 mln, a w latach 2015-2020 - w ramach pieniędzy z europejskiego funduszu społecznego i specjalnego systemu ulg w podatku CIT - rząd przeznaczy ponad 2 mld zł na wsparcie tworzenia zakładowych żłobków i przedszkoli.

Zapowiedziany został również program staży dla studentów w urzędach administracji publicznej, sfinansowanie (od 2016 r.) zagranicznych studiów dla osób najzdolniejszych; Będą one musiały potem co najmniej 5 lat pracować w Polsce.

Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego przygotuje nową ordynację

Szefowa rządu obiecała ponadto bezpłatne podręczniki; zgodnie z zapowiedziami w 2015 r. wprowadzony zostanie bezpłatny podręcznik do drugich i czwartych klas szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. Do 2017 r. wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjalnych zostaną zaopatrzone w bezpłatne podręczniki i ćwiczenia.

Zgodnie z expose Kopacz do końca 2015 roku oddanych ma zostać 250 km dróg ekspresowych i podpisane zostaną umowy na kolejne 0,5 tys. km. W latach 2014-2020 ma powstać w Polsce 1770 km autostrad oraz dróg ekspresowych i 35 obwodnic za blisko 93 mld złotych. Według zapowiedzi resortu infrastruktury, rząd powinien przyjąć projekt ws. programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2020 na przełomie I i II kwartału 2015 r.

Resort infrastruktury zakończył już pracę nad zmianami w ustawie "o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych". Zmiany powinny obowiązywać od 2015 r. Projekt zakłada m.in. możliwość kupna mieszkania w ramach finansowania spółdzielczego.

Z kolei ministerstwo skarbu pracuje nad projektem ws. wrogich przejęć, która pozwoli kontrolować transakcje na akcjach polskich spółek strategicznych; jeśli transakcja będzie uznana za zagrażającą bezpieczeństwu publicznemu, będzie możliwe jej unieważnienie. Zgodnie z planem, rząd ma przyjąć projekt w I półroczu 2015 r. Kolejny projekt, nad którym pracuje resort skarbu, to projekt ustawy węglowodorowej, który rząd ma przyjąć w I kwartale 2015. (PAP)

mrr/mok/


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    REKLAMA