REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników

Pracodawcy za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników
Pracodawcy za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatników
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiciele pięciu organizacji pracodawców i przedsiębiorców podpisali w środę list intencyjny, w którym deklarują wzajemną współpracę na rzecz uchwalenia przez Sejm projektu noweli Ordynacji podatkowej autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego.

List podpisali przedstawiciele: Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Konfederacji Lewiatan, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Stowarzyszenia Niepokonani 2012.

Autopromocja

"To kolejny etap akcji +Wyrwij fiskusowi bat+, której celem jest uzyskanie możliwie największego społecznego poparcia dla projektu nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa, którego autorem jest prezydent Bronisław Komorowski, a której ideą jest rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść podatnika" - powiedział na konferencji prasowej prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Dodał, że bezpośrednim celem akcji jest wywarcie wpływu na organy państwa, by prezydencka nowelizacja trafiła na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną.

W grudniu ub.r. Komorowski podpisał i skierował do Sejmu projekt noweli Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim wątpliwości powinny być rozstrzygane na korzyść podatników. Projekt zawiera m.in. regulacje, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

"Dziś po 25 latach od transformacji ustrojowej, wciąż żyjemy w czasach, w których przedsiębiorcy, podatnicy, a więc ci, którzy budują ten kraj i pozwalają mu funkcjonować, są przez to państwo traktowani, jak przestępcy. Dla fiskusa bowiem wszyscy jesteśmy przestępcami" - ocenił Malinowski.

Podatki 2015 - komplet

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak tłumaczył, przepisy podatkowe w Polsce są "ostatnim bastionem zasady domniemania winy". "Wszelkie wątpliwości interpretacyjne tych przepisów rozstrzygane są na korzyść fiskusa. To jest nic innego, tylko urzędniczy bat na podatników. (...) Odpowiedzią na ten stan rzeczy jest nasza akcja +wyrwij fiskusowi bat+. Chcemy pozbawić fiskusa możliwości bezkarnego gnębienia podatników" - podkreślił Malinowski. Dodał, że w Polsce są przykłady ludzi, którzy przez fiskusa stracili dorobek całego życia.

"Nie godzimy się na to. Żądamy jak najszybszego uchwalenia zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnej w prawie podatkowym na korzyść podatnika. To nie może być tak, że państwo, które tworzy niezrozumiałe dla obywateli przepisy, całą winę z tego powodu przerzuca na tych, których te przepisy dotyczą" - zaznaczył.

Zdaniem przedstawicieli pracodawców, konieczne jest wprowadzenie zmian jeszcze w trwającej kadencji Sejmu. "Prezydencki projekt, to tlen, którego polski podatnik potrzebuje do tego by żyć i móc funkcjonować" - powiedział Malinowski. A tymczasem - jak zaznaczył - na posiedzeniu komisji finansów publicznych podjęto jednak uchwałę o skierowaniu projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej do prac podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego. "Takie działanie oznacza dla podatników znaczne opóźnienie w uchwaleniu tych regulacji" - dodał.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak powiedział, że prawo interpretowane na niekorzyść podatnika oznacza utratę setek tysięcy miejsc pracy, miliardów do budżetu i zaufania do władz. "Nie rozumiem dlaczego rządzący nie chcą o tym pamiętać, szczególnie w roku wyborczym" - podkreślił.

Dodał, że jednocześnie będą prowadzone działania informacyjne i zbierane podpisy pod petycją do premier Ewy Kopacz i marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego w sprawie poparcia prezydenckiej poprawki Ordynacji podatkowej. W petycji napisano m.in., że projekt ten zakłada uchwalenie niezbędnych w polskim systemie podatkowym zmian, m.in. wprowadzenie do porządku prawnego zasady, zgodnie z którą niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzygane będą na korzyść podatników. "Projekt powstał w wyniku zakrojonych na szeroką skalę konsultacji społecznych i półtorarocznych prac, w których udział wzięli także przedstawiciele świata nauki, środowisko przedsiębiorców i praktycy prawa podatkowego" - napisano w petycji.

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński mówił w grudniu dziennikarzom, że rząd planuje przygotowanie nowej Ordynacji podatkowej, ale termin zakończenia tych prac może być bardzo odległy. Tymczasem przygotowany przez Kancelarię Prezydenta projekt jest "dobrym krokiem w dobrą stronę".

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W połowie marca br. premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej powiedziała, że powstały kierunkowe założenia do nowej Ordynacji podatkowej, które zostaną poddane konsultacjom społecznym. Zaznaczyła, że założenia przewidują wprowadzenie równowagi między interesem podatnika a interesem publicznym. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    REKLAMA