REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doradcy podatkowi o włączeniu ich do systemu pomocy prawnej

Doradcy podatkowi o włączeniu ich do systemu pomocy prawnej / Fot. Fotolia
Doradcy podatkowi o włączeniu ich do systemu pomocy prawnej / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samorząd doradców podatkowych jest zadowolony z uwzględnienia ich grupy zawodowej wśród podmiotów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Zaproponowane w rządowym projekcie przepisy - według Krajowej Rady Doradców Podatkowych - są jednak "niespójne".

"Bardzo dobrze, że pomoc z zakresu prawa podatkowego została włączona do ustawy, aczkolwiek usytuowanie doradców podatkowych w tych projektowanych przepisach nie jest korzystne" - powiedziała PAP Wiesława Moczydłowska z biura KRDP.

Autopromocja

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób niezamożnych, seniorów, kombatantów i weteranów oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny i poszkodowanych na skutek klęsk żywiołowych rząd przyjął we wtorek (14 kwietnia br.). Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje m.in. w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego i spraw rodzinnych.

Jako regułę przyjęto, że nieodpłatną pomoc będą świadczyć adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umowy zawartej z powiatem. Powiat będzie mógł jednak powierzyć prowadzenie połowy punktów na jego terenie organizacjom pożytku publicznego.

Za „deregulację” doradztwa podatkowego zapłacą wszyscy: podatnicy, budżet i… doradcy podatkowi

Najważniejsza z modyfikacji wprowadzonych do projektu w ostatnim tygodniu przewiduje, że w punktach prowadzonych przez te organizacje - obok pomocy adwokatów i radców - będzie możliwe także uzyskanie porad dotyczących prawa podatkowego, które będą udzielane przez doradców podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Moczydłowska poinformowała, że KRDP jeszcze w marcu apelowała o objęcie nieodpłatną pomocą prawną także spraw z zakresu prawa podatkowego. Na początku tygodnia Rada sformułowała zaś stanowisko oceniające ostatnie modyfikacje w projekcie.

W stanowisku tym - podpisanym przez przewodniczącą KRDP Jadwigę Glumińską-Pawlic - wyrażono "podziękowanie za uwzględnienie doradców podatkowych wśród podmiotów świadczących nieodpłatną pomoc prawną". Jednocześnie jednak wskazano, że zmiana nie może wywoływać pełnej satysfakcji wśród doradców podatkowych.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet


"Obecna propozycja ograniczająca udział doradców podatkowych w świadczeniu tej pomocy do działań podejmowanych w zakresie punktów świadczenia pomocy prowadzonych przez organizacje pozarządowe nie jest spójna z obowiązującymi aktami prawnymi" - oceniła KRDP. W stanowisku dodano, że Krajowa Izba Doradców Podatkowych "nie jest bowiem organizacją pozarządową, tylko jest samorządem zawodu zaufania publicznego, do którego przynależność jest obowiązkowa, analogicznie jak ma to miejsce w organizacji samorządów adwokatów i radców prawnych".

Doradcy podatkowi bez zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej od 2015 r.

"W około 40 proc. spraw dotyczących obowiązków podatkowych pełnomocnikami przed sądami administracyjnymi obydwu instancji są właśnie doradcy podatkowi, zyskując wysokie oceny od mocodawców, ale także, co podkreślane jest w dorocznych sprawozdaniach Naczelnego Sądu Administracyjnego, środowiska sędziowskiego" - zaznaczyła KRDP.

Dlatego, według Rady, doradcy podatkowi w planowanej ustawie powinni być traktowani podobnie jak adwokaci i radcowie prawni. Chodzi m.in. o to, aby - w sprawach z zakresu prawa podatkowego i postępowania przed sądami administracyjnymi - pomocy udzielali bezpośrednio doradcy podatkowi na podstawie porozumień zawartych między powiatem a KRDP.

Polecamy: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Jeszcze w marcu KRDP pisząc o potrzebie bezpłatnej pomocy z zakresu prawa podatkowego argumentowała, że polski system tego prawa "w swoim obecnym kształcie nakłada na obywateli szereg obowiązków także wtedy, gdy nie prowadzą oni działalności gospodarczej". "Dotyczy to przede wszystkim spraw z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od spadków i darowizn, podatków i opłat lokalnych" - wskazywała Rada. (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA