| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

80 proc. podatników jeszcze nie złożyło PIT

Mimo że do rozliczenia PIT za 2007 rok zostało nieco ponad miesiąc, 80 proc. podatników jeszcze nie dopełniło tego obowiązku. Zdaniem urzędników podatnicy w tym roku i tak szybciej składają zeznania, bo korzystają z ulgi prorodzinnej. W większości urzędów skarbowych trwa akcja ostrzegawcza, która nie wpływa na rozliczenia podatników.

- Jak zawsze wszystkie czynności podejmowane przez pracowników skarbówki wykonywane są starannie i dokładnie - dodaje Maciej Cichański.

Z zebranych przez nas danych wynika, że większość podatników jeszcze nie dopełniła obowiązku rozliczenia rocznego z fiskusem, choć w tym roku i tak jest lepiej niż w latach poprzednich.

Barbara Szalińska informuje, że średnio ok. 35 proc. deklaracji wpłynęło do urzędów skarbowych w województwie pomorskim. Grażyna Piechota podaje, że w województwie śląskim w zależności od urzędu liczba podatników, którzy złożyli zeznania podatkowe za 2007 rok, waha się od 8 do 15 proc. Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi informuje, że w województwie łódzkim złożono ok. 200 tys. zeznań podatkowych (ok. 25 proc.).

- We Wrocławiu ok. 20 proc. podatników rozliczyło się z rocznych dochodów za 2007 rok - wskazuje Iwona Sługocka z Izby Skarbowej we Wrocławiu.

Podobnie jest w Krakowie. W Wielkopolsce odsetek złożonych PIT to 25-30 proc. Jolanta Kaszczyszyn z Izby Skarbowej w Opolu podaje, że do tej pory rozliczyło się już 18-47 proc. osób.

Mimo że mogłoby się wydawać, że 80 proc. jeszcze nie rozliczonych z PIT podatników to dużo, takiego poglądu nie podzielają urzędnicy.

W urzędach skarbowych województwa warmińsko-mazurskiego obserwuje się od końca lutego zwiększenie liczby podatników, którzy chcą zasięgnąć informacji czy też złożyć zeznanie roczne PIT lub druk aktualizujący dane rejestracyjne NIP-3. Związane jest to m.in. z faktem, że do końca lutego zakłady pracy czy też organy emerytalno-rentowe były zobligowane do dostarczenia podatnikom dokumentów umożliwiającym im rozliczenie się z PIT za 2007 rok.

- Zwiększone zainteresowanie samodzielnym rozliczeniem z podatku wynika też z wprowadzenia ulgi prorodzinnej oraz z tego, że duża grupa osób w roku ubiegłym i nadal zmieniła/zmienia (wymagany prawem) dowód osobisty - tłumaczy Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie.

Także Maria Bojczuk wskazuje, że z przeprowadzonej 13 marca analizy wprowadzonych do systemu zeznań podatkowych za 2007 rok wynika, że w urzędach skarbowych podlegających Izbie Skarbowej w Kielcach zos- tało złożonych 142 215 zeznań (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-36L), co stano-wi około 33 proc. składanych zeznań w województwie świętokrzyskim.

- W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego liczba złożonych obecnie PIT jest prawie dziesięciokrotnie wyższa. Wynika to przede wszystkim z możliwości skorzystania przez podatników z odliczenia ulgi prorodzinnej - argumentuje Maria Bojczuk.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK