| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wsparcie dla firm inwestujących w nowe technologie

Wsparcie dla firm inwestujących w nowe technologie

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły otrzymać z banków specjalny kredyt na inwestycje w nowe technologie, który będzie częściowo spłacany przez Bank Gospodarstwa Krajowego - takie rozwiązanie zakłada nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pomoc finansowa dla rolników poszkodowanych przez suszę

Zmiany dotyczą również ustawowej definicji „nowej technologii”, w której pojęcie „usługi badawczo-rozwojowej” zastąpiono pojęciem „wyników prac rozwojowych” i „wyników badań przemysłowych” oraz dodaniu do definicji wyrazów „w stosunku do dotychczas wytwarzanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

Ze względu na sygnalizowaną potrzebę uspójnienia podejścia do definiowania innowacyjności oraz opracowania zmienionej procedury wyboru projektów, w większym stopniu uwzgledniającej specyfikę poszczególnych branż, ustawodawca wprowadził rozwiązanie polegające na ocenie zgłoszonych przez przedsiębiorców projektów przez ekspertów z danej branży, działających na zlecenie Banku Gospodarstwa Krajowego. Zmiana ta ma zapewnić mniej automatyzmu i parametryzacji w ocenie innowacyjności.

W związku z podwyższeniem wymogów w zakre­sie nowości i innowacyjności efektów i rezultatów inwestycji technologicznej, w ustawie pod­wyższono również maksymalną wartości premii technolo­gicznej z 4 mln zł do 6 mln zł.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Przedsiębiorca nie będzie składał tak jak do tej pory wniosku o przyznanie premii technologicznej do BGK za pośrednictwem banku kredytującego. Wnioski o przyznanie premii technologicznej będą składane bezpośrednio do BGK, co ma na celu usprawnienie procesu naboru wniosków.

W ustawie zmodyfikowano również katalog wydatków kwalifikujących się do wsparcia.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »