REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.
Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć i ułatwienie zakładania spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych - to rozwiązania zawarte w ustawie o wspieraniu innowacyjności. Nowe regulacje wejdą w życie w 2016 r.

Autopromocja

"Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, podpisana przez prezydenta 16 października 2015 r., wpisuje się w szeroki front zmian w polskim prawie, mających na celu zwiększenie konkurencyjności polskich podmiotów oraz wzrost innowacyjności polskiej gospodarki" - powiedział PAP mec. Piotr Zimmerman, radca prawny z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, były sędzia i szef największego wydziału upadłościowego w Polsce.

Jak wskazał, z jednej strony nowe Prawo restrukturyzacyjne (wchodzi w życie od nowego roku) zwiększa szanse na restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdyby innowacyjne przedsięwzięcie nie powiodło się (w ten sposób więcej podmiotów będzie podejmować ryzyko innowacyjności, wiedząc, że jedno niepowodzenie nie zniszczy im kariery na zawsze).

Ustawy deregulacyjne oszczędziły firmom 8 mld rocznie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej zaś strony - kontynuował - ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, zapewnia większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć, ułatwiając zakładanie spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych.

Ustawa wprowadza możliwość zaliczania kosztów działalności B+R (badania i rozwój) do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych, niezależnie od ich wyniku. Przedsiębiorcy mogliby jako koszt zaliczyć od 120 do 150 proc. faktycznie poniesionych kosztów.

Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)

Zniesione będzie opodatkowanie aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Wprowadzone przepisy uproszczą zasady rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Jednostki nie będą musiały każdorazowo uzyskiwać zgody Ministra Skarbu Państwa na zakup, sprzedaż lub licencjonowanie elementów majątku. Dodatkowo próg reglamentujący dysponowanie mieniem zostanie podniesiony z 50 do 250 tys. euro.

"Nowe prawo dotyczy nie tylko polskich uczelni i instytucji badawczych, ale także młodych naukowców, którzy ze wsparciem inwestorów typu venture capital sami zaczynają karierę w Polsce z nowymi projektami, zamiast uciekać za granicę. Kluczową zmianą jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów działalności badawczo-rozwojowej nie tylko rozumianej jako koszty badań naukowych sensu stricte, ale i prac rozwojowych niezależnie od ich wyniku – a nie jak dotychczas tylko w przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań. Tu oczywiście istnieje potencjalne pole do nadużyć, ale jest to konieczne, bowiem jedynie część badań naukowych kończy się sukcesem i bez porażek nie ma postępu, więc nie mamy wyboru" - powiedział mec. Zimmerman.

Nowa definicja niewypłacalności w Prawie upadłościowym od 2016 roku

"Prawo podatkowe powinno zatem nagradzać tych, którzy odważają się ryzykować dla innowacyjności i nie powinni dodatkowo podatkowo tracić na już straconych w wyniku nietrafionych badań środkach. Wsparciu innowacyjności ma służyć także swoista premia za innowacyjność, bowiem, pod pewnymi warunkami, koszty badań będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodów nie w 100, ale nawet maksymalnie w 150 proc. wydatkowanych kwot. Jest to swoista zachęta także dla finansujących takie badania – funduszy typu venture-capital, bez których wsparcia małe firmy i młodzi naukowcy nie mają szans na samodzielny start (bez pomocy wielkich koncernów). Zmienią się zasady wydatkowania funduszy przez uczelnie i instytucje badawcze – dotychczas procesy zakupowe na potrzeby prowadzonych badań były koszmarem uczelni, a formalizm i strach przed zarzuceniem niegospodarności blokował komercjalizowanie wynalazków powstających na polskich uczelniach. Ustawa ma to zmienić" - dodał prawnik.

"Ustawa o innowacyjności" była inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a została uchwalona przez Sejm 29 września.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

"Projekt przebył dość błyskawiczną drogę legislacyjną, bo od złożenia do laski marszałkowskiej (marzec 2015 r.) do podpisu przez prezydenta (październik 2015 r.) upłynęło ledwie 7 miesięcy, zatem zawsze pojawia się pytanie o dopracowanie rozwiązań, ale cel i założenia są bardzo szczytne, zatem należy obserwować jego wpływ na gospodarkę z dużą uwagą" - zwrócił uwagę Zimmerman.

Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 6, który ma obowiązywać od 1 października 2016 r. (PAP)

mah/ son/

Fundusze unijne wspierające innowacje w polskich firmach - ruszyło 5 nowych konkursów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA