REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na razie nie będzie PIT dla rolników; KRUS bez zmian

Na razie nie będzie PIT dla rolników; KRUS bez zmian
Na razie nie będzie PIT dla rolników; KRUS bez zmian
Media

REKLAMA

REKLAMA

PiS nie zamierza reformować systemu podatkowego dla rolników, nie zamierza też likwidować Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - powiedział 28 października 2015 r. PAP wymieniany jako jeden z kandydatów na ministra rolnictwa w rządzie PiS Krzysztof Ardanowski. Zapowiedział modyfikację ustawy pozwalającej na sprzedaż bezpośrednią - w ramach płaconego podatku rolnego (czyli bez płacenia innego podatku) rolnicy będą mogli sprzedawać produkty nieprzetworzone jak i pierwszego przetworzenia w określonych wielkościach, tak jak jest w innych krajach.

"Na razie nie będzie podatku dochodowego dla rolników. Podatek rolny się sprawdził, jest on podatkiem czasem uważanym jako niesprawiedliwy, bo nawet nie uzyskując dochodów, trzeba płacić. Stopniowo, za kilka lat, możemy wprowadzać alternatywny podatek w postaci dobrowolnego przechodzenia na podatek dochodowy. Ale to rolnicy mają o tym zadecydować. Reformy systemu podatkowego dla rolników nie będzie" - powiedział Ardanowski, przedstawiając program rolny swojej partii.

Autopromocja

Zaznaczył, że PiS nie zamierza też likwidować KRUS. "Nie ma potrzeby zmieniać ustawy, a jedynie usunąć osoby, które mają dochody poza rolnictwem, w istotnym dziale w dochodach ogólnych, by nie korzystali z preferencji KRUS-owskiej. Zamachu na KRUS nie będzie" - oświadczył.

Planowane są natomiast zmiany w administracji - to zamiar połączenia trzech agencji rolnych (ARR, ARiMR i ANR) oraz doradztwa rolniczego, które obecnie jest w gestii samorządów, w Agencję Rozwoju Obszarów Wiejskich. "Wydaje się, że takie rozwiązanie pozwoliłoby zmniejszyć koszty i uprościć różnego rodzaju biurokratyczne problemy, które w tej chwili rolnicy zgłaszają" - podkreślił Ardanowski. Jak dodał, ma to być struktura z wydzielonymi pionami, ale z jednym prezesem i zarządem.

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

"W sprawach dotyczących rolnictwa chodzi o ustabilizowanie produkcji rolnej, by nie odbywała się ona w warunkach tak dużego ryzyka. Jedną z pierwszych będzie ustawa o powszechnym ubezpieczeniu rolników z udziałem Skarbu Państwa; ma ona zapobiec sytuacjom związanym np. z suszą, jak było w tym roku, gdy państwo okazało się niesprawne i niewydolne i w jakiś sposób zawiodło rolników" - powiedział poseł. Dodał, że przygotowany jest już projekt stosownej ustawy.

Ardanowski podkreślił, że PiS chce wzmocnić inwestycje na obszarach wiejskich, bo jeżeli nie powstanie tam więcej miejsc pracy, to nie zostaną rozwiązane problemy z rodzinami rolniczymi z małych gospodarstw. Jego zdaniem nie jest to element polityki rolnej, ale polityki państwa. Chodzi o odejście od koncepcji rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego, która - jak mówił - była lansowana przez koalicję PO-PSL, na rzecz rozwoju zrównoważonego, który sprawi, że zyskają również mniejsze miejscowości, tzw. polska prowincja.

"Chcemy zwiększyć produktywność i produkcję w gospodarstwach mniejszych, a nie straszyć je likwidacją i stwierdzeniem, że one nie nadają się do jakiegoś modelu +mitycznego+ rolnictwa, w którym tylko duże gospodarstwa mają sobie poradzić" - powiedział poseł PiS.

Zwrócił uwagę, że w czasach kryzysu, najwięcej problemów mają duże gospodarstwa produkujące mleko czy trzodę chlewną. Jego zdaniem mniejsze gospodarstwa też powinny produkować, przede wszystkim na rynek wewnętrzny, lokalny. "Dla nas nie jest obsesją sprawa eksportu. Co z tego, że szukamy coraz bardziej egzotycznych rynków zbytu - to samo w sobie nie jest złe - a oddaliśmy rynek wewnętrzny, poprzez sieci supermarketów, zalewowi żywności z innych krajów" - argumentował.

Jak zapowiedział, będzie zmodyfikowana ustawa pozwalająca na sprzedaż bezpośrednią. Ocenił, że "to, co PO z PSL wprowadziły kilka tygodni temu, wręcz jest działaniem szkodliwym".

Ardanowski wyjaśnił, że w ramach płaconego podatku rolnego będą mogli sprzedawać produkty nieprzetworzone jak i pierwszego przetworzenia w określonych wielkościach, tak jak jest w innych krajach. Jakie to będą ilości - jest to sprawa do dyskusji: czy będzie to wielkość sprzedaży wyrażona w kilogramach, sztukach czy też kwotą. Poseł zastrzegł jednak, że nie chodzi o to, by stworzyć ekstra preferencyjne warunki, które będą konfliktowały z tymi, którzy podjęli działalność gospodarczą na obszarach wiejskich w zakresie handlu i sprzedaży przetwórstwa.

Jego zdaniem sprzedaż bezpośrednia pozwoli mniejszym gospodarstwom sprzedawać na rynku lokalnym. Ma to być sprzedaż w gospodarstwach jak i lokalnych sklepikach, agroturystyce czy miejscowych restauracjach.

"Chcemy wesprzeć rolnictwo ekologiczne, to jest polska nisza europejska, która może być mocno przez nas wykorzystywana" - powiedział Ardanowski. Zaznaczył, że prowadzenie gospodarstwa ekologicznego nie może być wyłudzaniem pieniędzy przez tych, którzy nie wytworzyli ani kilograma produkcji, na którą jest zapotrzebowanie na rynku.

Zaznaczył, że będą też podjęte działania związane z organizowaniem się rolników w grupy producenckie. Ale mają to być grupy "nie do wyłudzania pieniędzy" rodzaju "szwagier z kuzynem", ale grupy, które będą funkcjonowały jako element wzmocnienia na rynku pozycji rolników producentów.

Zdaniem Ardanowskiego trzeba zmodyfikować ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, "bo to, co wyszło, była to była kiełbasa wyborcza PSL". Uchwalona kilka tygodni temu ustawa, nie chroni polskiej ziemi i nie powoduje, że rolnicy staną się tymi, którzy tę ziemię będą kupowali - zaznaczył.

"Program PiS jest programem rozwoju obszarów wiejskich, tworzenia warunków, żeby ludzie mogli tam realizować swoje aspiracje życiowe, i wykorzystania polskiego rolnictwa, również gospodarstw mniejszych" - podsumował Ardanowski. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA