| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Jedno pełnomocnictwo do wszystkich spraw podatkowych

IFK poleca: Jedno pełnomocnictwo do wszystkich spraw podatkowych

Od 1 lipca 2016 r. podatnik będzie mógł ustanowić jednego pełnomocnika do wszystkich spraw podatkowych. Wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych oznacza uproszczenie reprezentowania strony przez pełnomocnika oraz ograniczenie biurokracji w organach podatkowych.

Zakres pełnomocnictwa ogólnego jest najszerszy i upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej (art. 138d § 1 O.p.). Można więc stwierdzić, że z tak ustanowionym pełnomocnikiem będzie kontaktował się organ podatkowy i organ kontroli skarbowej w każdej sprawie dotyczącej mocodawcy. Nie będzie ono jednak uprawniało do podpisywania deklaracji. W tym celu konieczne będzie ustanowienie pełnomocnictwa szczególnego, przeznaczonego wyłącznie do podpisywania deklaracji.

Zmiany w Ordynacji podatkowej w 2016 r.

Pełnomocnik ogólny będzie mógł być ustanowiony w momencie, gdy nie toczy się żadna procedura podatkowa albo też w toku tej procedury.

Istotne jest, że pełnomocnictwa ogólne będą ewidencjonowane w bazie prowadzonej przez Ministra Finansów nazwanej Centralnym Rejestrem Pełnomocnictw Ogólnych. Będą one składane na urzędowym formularzu (zasadniczo) wyłącznie w formie elektronicznej – także za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Pełnomocnictwa ogólne zaczną faktycznie funkcjonować dopiero od 1 lipca 2016 r. Od ich złożenia nie będzie pobierana opłata skarbowa.

Źródło: własne

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Centre Club

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »