| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wymiana informacji podatkowych z innymi krajami - projekt ustawy

Wymiana informacji podatkowych z innymi krajami - projekt ustawy

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, w której zostaną uregulowanie zasady wymiany informacji podatkowych z innymi krajami. Ustawa ta wdroży do polskiego prawa szereg dyrektyw UE, które mają ułatwić krajom Unii Europejskiej walkę z unikaniem opodatkowania i oszustwami podatkowymi.

Automatycznej wymianie będą podlegać m.in. informacje o imieniu i nazwisku/nazwie, adresie, numerach identyfikacyjnych podatnika oraz dacie i miejscu urodzenia (w przypadku osób fizycznych) każdej osoby raportowanej, która jest posiadaczem rachunku, numerze rachunku, jego saldzie oraz wartości. Wdrażana dyrektywa wymaga ponadto, aby państwa członkowskie wprowadziły odpowiednie regulacje obligujące swoje raportujące instytucje finansowe do wykonywania odpowiednich zasad sprawozdawczych i zasad należytej staranności oraz zapewniły, że będą one przestrzegane.

Projektowana ustawa wprowadza też regulacje umożliwiające automatyczną wymianę informacji podatkowych z innymi niż unijne państwami w oparciu o procedury Common Reporting Standard (CRS), przepisy dyrektywy uchylającej dyrektywę w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. Przewidziana jest także implementacja znajdującej się na ostatnim etapie uchwalania dyrektywy Rady (UE) zmieniającej dyrektywę w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, przewidującej automatyczną wymianę informacji podatkowych o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów. (PAP)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »