| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budowle i budynki będą korzystniej opodatkowane

Budowle i budynki będą korzystniej opodatkowane

Budynki i budowle będą zwolnione z podatku od towarów i usług po pierwszym zasiedleniu. Takie zmiany w opodatkowaniu nieruchomości ułatwią podatnikom rozliczanie VAT. Nowe rozwiązania w tym zakresie dostosują obecne, niejednoznaczne prawo do regulacji Unii Europejskiej.

- Projekt przyznaje podatnikowi możliwość rezygnacji ze zwolnienia, pod warunkiem m.in. że nabywca będzie używał nieruchomości do celów działalności uprawniającej do odliczenia co najmniej 50 proc. podatku naliczonego - podkreśla nasz rozmówca z Baker & McKenzie.

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, poza zwolnieniem dla budowli i budynków, przewiduje możliwość wyboru opodatkowania transakcji związanych z dostawą takich obiektów.

Wojciech Śliż, starszy menedżer w zespole do spraw sektora nieruchomości PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że to rozwiązanie spowoduje, że zachowana zostanie zasada neutralności VAT (tzn. nie ulegnie on kumulacji na żadnym z etapów obrotu). Jednocześnie ustawodawca odchodzi od krytykowanego zwolnienia transakcji z VAT w oparciu o definicję tzw. towarów używanych.

- Wprowadzenie nowych przepisów w założeniu powinno w znaczący sposób ułatwić podmiotom działającym na rynku nieruchomości prawidłowe opodatkowanie transakcji VAT. Wyeliminowana zostanie np. konieczność przeprowadzania skomplikowanych dla wielu podatników analiz przesłanek uznania danego towaru za używany - podkreśla Wojciech Śliż.

Według niego, największych zmian jednak możemy oczekiwać w obrocie nieruchomościami na rynku wtórnym. Wprowadzenie opcji opodatkowania w znaczący sposób uatrakcyjni funkcjonowanie firm deweloperskich na wtórnym (w rozumieniu przepisów VAT) rynku mieszkaniowym. Firmy takie będą mogły odliczyć VAT przy zakupie nieruchomości mieszkalnych z rynku pierwotnego i opodatkować VAT sprzedaż na rzecz ostatecznego konsumenta.

- Z wprowadzenia opcji opodatkowania chętnie skorzystają także wszystkie podmioty pragnące obniżyć koszty związane z nabyciem używanych budynków, ale także gruntów zabudowanych używanym budynkiem lub budowlą. Skorzystanie z opcji opodatkowania VAT pozwoli bowiem na wyeliminowanie kosztów podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu takich transakcji - konkluduje Wojciech Śliż.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Opodatkowanie VAT budynków i budowli

22 proc. wynosi stawka VAT na budynki i budowle

7 proc. wynosi stawka VAT na obiekty budownictwa mieszkaniowego

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »