REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - od 1 stycznia 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa od 1 stycznia 2017 r.
Krajowa Administracja Skarbowa od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister finansów Marian Banaś poinformował, że zaplanowany na 1 stycznia 2017 r. termin wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nie jest zagrożony. Zmiany doprowadzą do konsolidacji służb skarbowych i celnych.

Autopromocja

"Wyrobimy się. Te dwa miesiące pozwolą nam przygotować pewne zmiany organizacyjne, które przeprowadzimy w fazie przed uchwaleniem ustawy. Później, jak będzie uchwalana ustawa, nastąpi przyspieszenie. Na dziś można spokojnie powiedzieć, że planowany termin wejścia w życie ustawy o KAS, czyli 1 stycznia 2017 r., nie jest zagrożony" - powiedział.

Poinformował, że prace nad ustawą zostały odłożone z powodu "pewnych zakłóceń" wywołanych przez związki zawodowe celników. Według Banasia zachowały się one nieodpowiedzialnie.

Reforma administracji skarbowej może pogorszyć sytuację przedsiębiorstw

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Można mieć takie, czy inne postulaty, ale bezpieczeństwo państwa jest najważniejsze. Wzywanie w tym okresie, kiedy mamy tak ważne dwie imprezy, jak Światowe Dni Młodzieży i Szczyt NATO, do brania chorobowego i absencji, jest nieodpowiedzialne. My sobie z tym poradziliśmy, niemniej uznaliśmy, że w imię odpowiedzialności i bezpieczeństwa ludzi należy jednak przesunąć okres procedowania (ustawy o KAS) na okres po wakacjach" - dodał wiceminister.

Przeciw włączeniu Służby Celnej do KAS protestują celnicy. Obawiają się zwolnień z pracy, rozmundurowania służby. Podkreślają, że zmiana nie poprawi skuteczności walki z szarą strefą, tymczasem Służba Celna wypracowuje dla budżetu państwa 1/3 dochodów.

Zgodnie z zapowiedziami szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, aby dać możliwość dokładnych i głębokich rozmów oraz uzgodnień dotyczących ustawy o KAS, Sejm będzie pracował nad nią po wakacjach.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił w zeszłym tygodniu po posiedzeniu rządu, że projekt ten będzie procedowany po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży. Zgodnie z kalendarzem sejmowym najszybciej mogłoby to nastąpić we wrześniu, bowiem w sierpniu nie ma posiedzeń Sejmu. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca, a Światowe Dni Młodzieży od 26 do 31 lipca.

"Prowadziliśmy przez cały czas dialog i wydaje mi się, że uzyskaliśmy konsensus, że potrzeba jeszcze trochę czasu na to, żeby to środowisko mogło zostać zorientowane, jeśli chodzi o skutki tej regulacji. Podjęliśmy decyzję, że ten dokument będzie procedowany już po Światowych Dniach Młodzieży i po szczycie NATO" - tłumaczył Janczyk.


Natomiast premier Beata Szydło wskazała, że rząd jest otwarty na dialog, ale nie ulegnie naciskom. "Rząd nie będzie ulegał niczyjej presji, jesteśmy gotowi do dialogu, ale na pewno nie będziemy ulegali presji" - powiedziała Szydło.

"Zmiany w administracji skarbowej i celnej zostaną przeprowadzone, dlatego że taka jest potrzeba, taki jest interes polskiego państwa. W tej chwili są przygotowane rozwiązania. Jeżeli jest jeszcze potrzeba na rozmowę, to te rozmowy będziemy prowadzić" - podkreśliła.

Według Ministerstwa Finansów kwestia utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej jest jednym z priorytetów resortu. Utworzenie jednej instytucji łączącej administrację podatkową, kontrolę skarbową i służbę celną ma m.in. poprawić efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

Uprawnienia organów skarbowych podczas czynności sprawdzających

"Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne typowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kontroli" - tłumaczy MF.

Według ministerstwa wiedza i doświadczenie zatrudnionych w KAS funkcjonariuszy umożliwi efektywną walkę z nieprawidłowościami i przyniesie pozytywne skutki finansowe dla budżetu. Ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli. (PAP)

mmu/ dym/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA